Pracownie dla zawodowców
Sześć nowych pracowni nauki zawodu dla poszukiwanych na rynku pracy przyszłych kucharzy, cukierników, piekarzy, przetwórców mięsa, fryzjerów i elektryków to efekt zakończonej już rozbudowy Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kształcenia Zawodowego w Bydgoszczy. Zakupy sprzętu wkrótce. Łączna wartość inwestycji to 12 milionów złotych, ponad połowa środków pochodzi z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.
– Kształcenie zawodowe to ważny element systemu edukacji. Cieszę się, że ta ceniona szkoła poprawia warunki funkcjonowania – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Nowe skrzydło ma tysiąc metrów powierzchni użytkowej, dwie kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Teraz pracownie zostaną wyposażone w specjalistyczny sprzęt, na który chcemy wydać blisko 3 miliony złotych. Obok komputerów i drukarek pojawią się w nich narzędzia i urządzenia, których młodzi ludzie będą używać w przyszłej pracy. Inwestycja pozwala rozszerzyć ofertę placówki o zajęcia warsztatowe, z których będą korzystać nie tylko uczniowie szkół zawodowych, ale też osoby dorosłe, które będą chciały uzupełnić kwalifikacje lub zdobyć nowe. Pierwsze zajęcia odbędą się tu we wrześniu.
Częścią inwestycji, której realizację powierzyliśmy wyłonionej w przetargu bydgoskiej firmie Bydgosta, był też gruntowany remont starego budynku szkolnego – tu przeprowadzono m.in. izolację fundamentów, naprawiono dach, wyremontowano schody i wymieniono drzwi oraz odnowiono pracownię nauki języków obcych.
Zlokalizowane w bydgoskiej Smukale marszałkowskie Kujawsko-Pomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego szlifuje edukację zawodową uczniów szkół zawodowych, którzy kierowani są do placówki przez macierzyste zawodówki. Zdobyta tu wiedza jest niezbędna do zaliczenia egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Placówka posiada internat dla 150 osób i stołówkę.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
7 marca 2023 r.