Ponad 3 miliony złotych dla obszarów wiejskich
Rozbudowa dróg gminnych, budowa targowisk i miejsc rekreacyjno-sportowych, wsparcie na działalność gospodarczą – w czwartek (11 kwietnia) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się podpisanie umów na dofinansowanie 13 projektów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Łączna kwota wsparcia wynosi 3,3 miliona złotych. Umowy wręczyli przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober i wicemarszałek Dariusz Kurzawa.
Sześć projektów dotyczy rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Chodzi o granty na podejmowanie działalności gospodarczej i rozwój lokalnych biznesów. Na ten cel przeznaczyliśmy 675 tysięcy złotych. Posłużą między innymi na zakup urządzeń wykorzystywanych w produkcji przemysłowej oraz specjalistycznego sprzętu i maszyn.
Dwie z podpisanych umów dotyczą budowy siłowni plenerowych i zagospodarowania terenów rekreacyjnych. Miejsca wyposażone w urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu powstaną w powiecie rypińskim w miejscowościach Skrwilno, Urszulewo, Okalewo, Skudzawy, Rak i Ruda. Gmina Raciążek (powiat aleksandrowski) zagospodaruje ogólnodostępny teren rekreacyjny Podole w miejscowości Podzamcze. Dofinansowanie dla tych inwestycji wynosi 156 tysięcy złotych.
Blisko 2 miliony złotych trafi do gminnych samorządów na budowę targowisk. Utwardzone, zadaszone, oświetlone, wyposażone w miejsca parkingowe i sanitariaty place posłużą lokalnym sprzedawcom i rolnikom. Powstaną w Choceniu (powiat włocławski) i w Złotopolu (powiat lipnowski). Więcej o budowie nowoczesnych obiektów tego typu tutaj.
W gminie Lubanie (powiat włocławski) powstanie nowy odcinek drogi, który połączy miejscowości Kazimierowo i Ustronie z drogą powiatową. Nowa droga pozwoli też na lepsze skomunikowanie miejscowości Byczyna Kolonia z drogami na terenie gminy Dobre (powiat radziejowski). Wsparcie to 408 tysięcy złotych.
Limit środków dla naszego województwa w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 wynosi 362 miliony złotych. Pula na projekty związane z budową lub modernizacją dróg lokalnych to 82 miliony złotych. Limit środków na działania wpierające rozwój lokalny wynosi 173 miliony złotych. W tym segmencie przedsięwzięć podpisaliśmy 570 umów na kwotę 102 milionów złotych. Wsparcie trafiło między innymi na rozwój przedsiębiorczości (powstało 248 nowych firm), prace konserwatorskie, budowę 230 nowych i modernizację 79 obiektów pełniących funkcje turystyczno-rekreacyjne.
Czwartkowe umowy PROW w liczbach:
- 13 umów
- 3,3 mln złotych – łączna wartość dofinansowania
- 5,5 mln złotych – całkowita wartość przedsięwzięć
- 6 projektów na rozwój przedsiębiorczości
- 408 tys. złotych na rozbudowę dróg gminnych
- 2 mln złotych na budowę targowisk
- 156 tys. złotych na infrastrukturę sportowo-rekreacyjną.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
11 kwietnia 2019 r.
Ostatnia aktualizacja: 12 kwietnia 2019 r.