Aktualności

Spotkanie w sprawie wdrażania polityki terytorialnej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga dla UMWKP
Spotkanie w sprawie wdrażania polityki terytorialnej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga dla UMWKP

Polityka terytorialna: marszałek prosi o przyspieszenie

Marszałek Piotr Całbecki spotkał się z liderami lokalnych partnerstw samorządowych, zawiązanych na potrzeby realizacji strategii rozwojowych obszarów funkcjonalnych największych miast regionu (MOF/ZIT) oraz pozostałych obszarów prowadzenia polityki terytorialnej (OPPT). Przekonujemy samorządowców, że niezbędne jest przyspieszenie wdrażania polityki terytorialnej na tym poziomie.

 

W Kujawsko-Pomorskiem działa osiemnaście tego rodzaju partnerstw, jesienią 2023 samorząd województwa zawarł osiemnaście porozumień, w ramach których gwarantuje każdemu z nich stosowną pulę środków. Porozumienia te (tak zwane porozumienia terytorialne) określają zasady realizacji polityki terytorialnej województwa w odniesieniu do poszczególnych obszarów. Każdy taki dokument zawiera listę przedsięwzięć priorytetowych, fiszki projektów, harmonogram realizacji i efekty (wskaźniki), które należy osiągnąć. Partnerstwa zobowiązały się w nich do realizacji wskazanych przez siebie przedsięwzięć.

 

Podstawą wszelkich działań są tu obszarowe strategie rozwojowe. Bez nich nie można rozstrzygać konkursów o dofinansowanie, podpisywać umów z beneficjentami i przekazywać środków naszego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza (FEdKP) 2021-2027. Proces zatwierdzania tych dokumentów przez zarząd województwa został pozytywnie zakończony jedynie w stosunku do ośmiu z nich – to strategie stowarzyszeń zawiązanych dla realizacji zintegrowanych inwestycji terytorialnych (ZIT-ów) na obszarach funkcjonalnych (MOF-ach) pięciu największych miast regionu (Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Grudziądza i Inowrocławia) oraz adekwatnych porozumień dla obszarów prowadzenia polityki terytorialnej (OPPT) Żnina, Tucholi i Lipna.

 

– Wiemy, że po wyborach samorządowych [w wielu samorządach lokalnych] są nowe władze i nowe pomysły [na inwestycje i rozwój lokalny]. My to rozumiemy, ale to utrudnia w znaczący sposób wdrażanie programu. Wszyscy na tym tracimy, m.in. przez wahania kursowe euro. Dlatego mamy ogromną prośbę o przyspieszenie. Im szybciej to nastąpi, tym lepiej – mówił otwierając spotkanie marszałek Piotr Całbecki.

 

Informacja Departamentu Zarządzania FEdKP na temat stanu prac nad strategiami

 

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich osiemnastu partnerstw ZIT i OPPT, w tym reprezentujący władze obu stolic województwa wiceprezydent Bydgoszczy Łukasz Krupa i wiceprezydent Torunia Adam Szponka, oraz dyrektorzy Departamentu Zarządzania FEdKP i Departamentu Planowania Rozwoju i Innowacji w Urzędzie Marszałkowskim Michał Heller i Adam Stańczyk. Debata dotyczyła m.in. tego, jak marszałkowska administracja może jeszcze pomóc samorządom lokalnym w przygotowywaniu dokumentów (już wcześniej taką pomoc zaoferowaliśmy i skorzystała z niej większość podmiotów, które zawarły porozumienia terytorialne). Zależy nam, by  wszystkie strategie mogły zostać zatwierdzone do końca roku.

 

Zobacz Marszałkowska polityka terytorialna: samorządy przed kolejną wielką szansą

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 września 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 13 września 2024 r.