Pamięci Profesora Salmonowicza
Toruńskie środowisko naukowe, a także przyjaciele i uczniowie wspominali we wtorek (8 października) profesora Stanisława Salmonowicza, zmarłego niedawno wybitnego prawnika i historyka państwa i prawa. Wieczór wspomnień odbył się w siedzibie toruńskiego Towarzystwa Naukowego. W Urzędzie Marszałkowskim przygotowujemy się do ustanowienia Nagrody Marszałka Województwa im. Prof. Stanisława Salmonowicza, która będzie przyznawana autorom wyróżniających się wysoką wartością naukową prac z dziedziny historii prawa, historii ustroju, historii kultury i historii najnowszej.
Prof. Stanisław Salmonowicz, badacz i ceniony wykładowca akademicki, pozostaje autorytetem dla kilku pokoleń polskich prawników. Przez wiele lat był związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika i uniwersyteckimi katedrami Państwa i Prawa Polskiego oraz Historii Prawa Niemieckiego. Był członkiem wielu krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych oraz komitetów naukowych Polskiej Akademii Nauk. Jest autorem ponad tysiąca prac naukowych i popularnonaukowych. Opublikował ponad 40 książek, w tym biografię „Fryderyk Wielki” i monografię „Prusy. Dzieje państwa i społeczeństwa”, wielokrotnie wznawiane. Jest też współautorem wielotomowej „Historii Pomorza”. Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności. Instytut Pamięci Narodowej wydal pamiętniki pana profesora „Życie jak osioł ucieka… Wspomnienia”.
Spotkanie odbyło się w przeddzień 91. rocznicy urodzin prof. Salmonowicza. Organizatorami byli kierownik Katedry Historii Doktryn Polityczno-Prawnych i Prawa Niemieckiego UMK prof. Danuta Janicka i prezes Komitetu Społecznego Solidarni – Toruń Pamięta Jan Wyrowiński. Samorząd województwa reprezentował dyrektor marszałkowskiego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa Marek Rubnikowicz
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
8 listopada 2022 r.
Ostatnia aktualizacja: 10 listopada 2022 r.