Sto lat temu Pomorze i Kujawy Zachodnie wróciły do wolnej Polski
W regionie trwają obchody setnej rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do macierzy.
Uroczystości zainaugurowaliśmy 10 stycznia w setną rocznicę ratyfikacji Traktatu Wersalskiego uroczystą sesją sejmików województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Więcej: „Pamięć historii buduje wspólnotę”
Najbardziej spektakularne wydarzenie w jubileuszowym kalendarium – uroczystości w Golubiu-Dobrzyniu, z inscenizacją wkroczenia Błękitnej Armii generała Hallera do Golubia, przygotowaną przez stuosobową grupę rekonstrukcyjną odbyło się 17 stycznia. Więcej: „Lekcja miłości ojczyzny: tłumy na uroczystościach w Golubiu-Dobrzyniu”
Toruń obchody powrotu do wolnej Polski świętował przez kilka dni, od czwartku do niedzieli (16-19 stycznia). Więcej: „Bydgoszcz i Toruń świętują stulecie powrotu do wolnej Polski”
W niedzielę (19 stycznia) w Gniewkowie w powiecie inowrocławskim odbyły się uroczystości stulecia powrotu miasta do macierzy i 75. rocznicy wyzwolenia spod okupacji hitlerowskiej. Więcej: „Kwiaty pod pomnikiem plutonowego Pająkowskiego”
W poniedziałek (20 stycznia) w Bydgoszczy na budynkach publicznych zostały odsłonięte tablice poświęcone ojcom naszej niepodległości: Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Wojciechowi Korfantemu i generałowi Józefowi Hallerowi. Więcej: „Tablice dla ojców naszej niepodległości”
Wczoraj (21 stycznia) świętowała Chełmża, dzień później (22 stycznia) Chełmno, zaś w czwartek (23 stycznia) Grudziądz. Więcej: „Setna rocznica powrotu Chełmży do wolnej Polski”, „Chełmno i Grudziądz świętują stulecie powrotu do macierzy”
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
24 stycznia 2020 r.