Aktualności

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Nowe umowy RPO i PROW

Umowę RPO na 7 milionów złotych odebrała 18 lutego państwowa spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, która przystępuje do opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy linii kolejowej nr 207 na odcinku Grudziądz – granica województwa. Łączna wartość wszystkich przekazanych właśnie umów o dofinansowanie, z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, wynosi 28 milionów złotych.

 

 

Rewitalizacja linii kolejowej nr 207 Grudziądz – granica województwa w kierunku Malborka na odcinku 20 kilometrów to konieczność. Jej stan techniczny jest obecnie niezadawalający, w wielu miejscach pociągi muszą zwalniać poniżej zakładanej prędkości.

 

Wśród beneficjentów są też instytucje otoczenia biznesu, które przygotowują kolejne instrumenty wsparcia przedsiębiorstw. Firmy słusznie inwestują w rozwój właśnie teraz, wykorzystując koniunkturę w gospodarce – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. W  spotkaniu z beneficjentami uczestniczyli też wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

 

Trzy z wręczonych umów dotyczą organizacji wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorców. Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny i toruńska Izba Przemysłowo-Handlowa poszerzają swoje oferty, tworzą nowe przestrzenie z myślą o profesjonalnych usługach doradczych i szkolą własnych pracowników. Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego przygotowuje się do uruchomienia platformy internetowej, adresowanej przede wszystkim do przedsiębiorców zaangażowanych w organizację giełd korporacyjnych lub będących ich klientami.

 

Termomodernizacja i gospodarka wodno-ściekowa

 

Z puli RPO zostaną sfinansowane także prace modernizacyjne, adaptacyjne i termomodernizacyjne budynków użyteczności publicznej w gminie Chełmża w powiecie toruńskim (pływalnia Ośrodka Sportu i Turystyki w Chełmży), gminie Solec Kujawski w powiecie bydgoskim („Dom Dobrych Praktyk” i przychodnia przy ul. Powstańców w Solcu Kujawskim) i gminie Zławieś Wielka w powiecie toruńskim (Gminny Ośrodek Zdrowia w Górsku).

 

Dotacje na inwestycje w infrastrukturę wodno-ściekową otrzymują gminy Lubiewo w powiecie tucholskim i Lubanie w powiecie włocławskim.

 

Rewitalizacja miast, nowe miejsca w przedszkolach

 

Znaczące wsparcie przeznaczamy na działania rewitalizacyjne w miastach. 3 miliony złotych otrzymało Wąbrzeźno na odnowę zdegradowanego osiedla Podzamcze. Samorząd Sępólna Krajeńskiego przeprowadzi modernizację rynku i dochodzących do niego uliczek. Wartość dofinansowania to 3,5 miliona złotych.

 

Nowe miejsca w przedszkolach powstaną w Gniewkowie w powiecie inowrocławskim (31) oraz  Ostrowitem (70) i Wrockach (62) w powiecie golubsko-dobrzyńskim. 2 miliony złotych przeznaczamy na utworzenie zupełnie nowego żłobka w Grudziądzu. Powstanie w dzielnicy Owczarki, znajdzie w nim miejsce 60 maluchów w wieku do lat 3.

 

Dotację na rozbudowę swojej bydgoskiej siedziby otrzymali druhowie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W budynku przy ulicy Terasy 2 powstaną kawiarenka społeczna i świetlica. Dofinansowanie wynosi 800 tysięcy złotych. Harcówka ZHR powstała wcześniej dzięki środkom RPO (zobacz Harcówka dla bydgoskich druhów).

 

Modernizacja wsi

 

Pięć kolejnych umów dotyczy projektów finansowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Odebrali je beneficjenci wskazani przez Lokalną Grupę Działania „Nasza Krajna i Pałuki”:

  • powiat nakielski, który wyda książkę „Nakło i Noteć. Dzieje i losy”,
  • gmina Sępólno Krajeńskie, która zorganizuje piknik wędkarski,
  • gmina Sadki (powiat nakielski), która wybuduje ścieżkę pieszo-rowerową przy drodze powiatowej na odcinku Sadki-Samostrzel,
  • gmina Więcbork (powiat sępoleński), który doposaży wypożyczalnię sprzętu turystycznego przy plaży miejskiej,
  • firma Hurt Trans Kawiko, która stworzy w gminie Więcbork staw rybny.

 

Dofinansowanie otrzymali także przedsiębiorcy działający na obszarach wiejskich. Wybrane projekty dotyczą: utworzenia firmy z usługami elektrycznymi, sprzedaży używanych części samochodowych, prowadzenia pensjonatu, zakupu ładowarki teleskopowej przez firmę wynajmującą maszyny budowlane i nabycia maszyn specjalistycznych przez przedsiębiorstwo produkujące meble. Ponadto samorząd Sępólna Krajeńskiego otrzymał dofinansowanie na promocję sportowo-turystyczną, kulturalną i historyczną gminy.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

18 lutego 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 19 lutego 2020 r.

 

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPFot. Mikołaj Kuras dla UMWKPFot. Mikołaj Kuras dla UMWKPFot. Mikołaj Kuras dla UMWKPFot. Mikołaj Kuras dla UMWKPFot. Mikołaj Kuras dla UMWKPFot. Mikołaj Kuras dla UMWKPFot. Mikołaj Kuras dla UMWKPFot. Mikołaj Kuras dla UMWKPFot. Mikołaj Kuras dla UMWKPFot. Mikołaj Kuras dla UMWKPFot. Mikołaj Kuras dla UMWKPFot. Mikołaj Kuras dla UMWKPFot. Mikołaj Kuras dla UMWKPFot. Mikołaj Kuras dla UMWKP