Nowe prawo ograniczy smog
Nie wolno już palić węglem brunatnym, mułami i flotokoncentratami węglowymi (także ich pochodnymi), miałem węglowym najgorszej jakości i mokrą biomasą (np. niesezonowanym drewnem). Sprzedawcy są zobowiązani do wydawania świadectw jakości paliwa. Z dniem 1 września weszła w życie uchwała antysmogowa dla naszego województwa. To nowe prawo miejscowe, którego efekty powinny w ciągu kilku lat znacząco poprawić stan powietrza, którym oddychamy.
Z raportów służb ochrony środowiska wynika, że praktycznie w całym regionie odnotowujemy, stale lub okresowo, przekroczenia dopuszczalnych norm pyłu zawieszonego i związków toksycznych, przede wszystkim benzo(a)pirenu, których źródłem jest tak zwana niska emisja, głównie domowe piece grzewcze i lokalne kotłownie węglowe. Najgorsze powietrze mamy w Nakle nad Notecią należącym do 36 miast w Polsce i 50 w Europie, w których sytuacja jest pod tym względem naprawdę bardzo zła. Badacze nie mają wątpliwości, że zanieczyszczenia we wdychanym powietrzu skutkują m. in. zawałami serca, udarami, przewlekłymi chorobami płuc (w tym astmą), nowotworami, wadami wrodzonymi i zwiększoną umieralnością noworodków. Najwyższa Izba Kontroli szacuje, że z powodu smogu co roku umiera w Polsce przedwcześnie 45 tysięcy osób.
– Ufam, iż wszyscy mamy świadomość tego, że toksyczne i pyłowe zanieczyszczenia emitowane do atmosfery stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Prawo antysmogowe ma większość krajów europejskich, mamy je także w naszym kraju. Własne uchwały antysmogowe przyjęła większość polskich województw – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Przyjęta w czerwcu uchwała antysmogowa dla Kujaw i Pomorza zawiera katalog paliw stałych, których stosowanie jest zakazane oraz określa standardy emisyjne i w zakresie efektywności energetycznej, którym wkrótce będą musiały podlegać wszystkie piece centralnego ogrzewania, inne piece, a nawet domowe kominki. Określa też stosunkowo długie okresy przejściowe dla części nowych regulacji – tak, by ich wprowadzenie było jak najmniej uciążliwe i wpisywało się w naturalny rytm wymiany wyeksploatowanych urządzeń.
Kalendarium wdrażania nowych zasad:
- zakaz palenia węglem brunatnym oraz mułami i flotokoncentratami węglowymi (także ich pochodnymi), miałem węglowym najgorszej jakości i mokrą biomasą (np. niesezonowanym drewnem) – od 1 września 2019
- obowiązek posiadania świadectwa jakości używanego paliwa stałego – od 1 września 2019
- zakaz eksploatacji tzw. pozaklasowych kotłów grzewczych – od 1 stycznia 2024
- zakaz używania ogrzewaczy pomieszczeń (np. kominków) niemieszczących się w standardach emisji i efektywności energetycznej – od 1 stycznia 2024
- zakaz eksploatacji kotłów grzewczych poniżej 5. klasy – od 1 stycznia 2028.
Samorząd województwa od lat finansowo wspiera inwestycje proekologiczne w dziedzinie termomodernizacji, zielonej energetyki i gospodarki niskoemisyjnej. Służą temu przede wszystkim środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego obecnej, a wcześniej poprzedniej perspektywy.
Zobacz:
- Pożyczki na zieloną energetykę
- Zielona energia przeciw smogowi
- RPO na termomodernizację
- Oferta dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
5 września 2019 r.