Aktualności

Na spotkanie w ramach Nocy Muzeów ponownie zaprasza Muzeum Etnograficzne w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras
Na spotkanie w ramach Nocy Muzeów ponownie zaprasza Muzeum Etnograficzne w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras

Noc Muzeów 2019

Wojewódzkie jednostki kultury – Galeria Wozownia, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku i Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy w sobotni (18 maja) wieczór otworzą swoje drzwi dla zwiedzających. To wszystko w ramach dorocznej, międzynarodowej akcji Noc Muzeów.

 

Galeria Wozownia zaprasza do bezpłatnego zwiedzania wystaw z oprowadzaniem oraz do udziału w warsztatach rodzinnych „Co to foto?!” oraz „Soczewkowo-obrazowo”. Dla dzieci przewidziano aktywności z wykorzystaniem makiet budynku galerii „Zrób sobie Wozownię”. Więcej na stronie galerii.

 

Noc Muzeów w Muzeum Etnograficznym w Toruniu odbędzie się pod hasłem Sekrety macierzyństwa. W programie zaplanowane jest zwiedzanie wystaw: „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku 1850-1950, Macierzyństwo od początku i bez końca. Antropologiczna opowieść oraz ekspozycja dotycząca założycielki Muzeum Etnograficznego w Toruniu, prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej – „Salonik Pani Profesor”. Zwiedzający będą mogli odbyć kurs tradycyjnego gotowania z mamą w kuchni, poznać sekrety związane z tradycyjnym ubiorem kobiecym, posłuchać opowieści o „Matce matek” w religijnym aspekcie oraz poznać dawne zabawki tworzone dla dzieci przez matki lub bliskich oraz wykonać bransoletkę na szczęście dla mamy. Więcej na stronie muzeum.

 

W Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku można będzie obejrzeć ekspozycje prezentowane w Gmachu Głównym przy ul. Słowackiego 1a, Muzeum Etnograficznym im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Bulwary 6,  Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19 i w Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej 10/12, a będą to: „Malowany fajans”, „W kuźni Andrzeja Schmidta”, „Kultura ludowa Kujaw i ziemi dobrzyńskiej przełomu XIX i XX wieku”, „Dzieje Włocławka i regionu od pradziejów do PRL” „Rzeźba ceramiczna Stanisława Zagajewskiego (1927–2008)”, „Życie i twórczość Wacława Bębnowskiego (1865–1945)”. Więcej na stronie muzeum.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy zaprasza na zwiedzanie wystaw „Bibliotheka Bernardina”, w której można podziwiać unikatowe druki z XV wieku i  „Za stolikiem ze Stolnikiem. Twórczość Stanisława Moniuszki w zbiorach WiMBP w Bydgoszczy”, ekspozycję, przygotowaną w ramach obchodów Roku Moniuszkowskiego. Zawiera m.in. pierwodruki dzieł kompozytora, rękopisy oraz plakaty i ulotki dotyczące inscenizacji utworów Moniuszki. Dostępna będzie także wystawa  „Introligatornia”, na której zwiedzający będą mogli zobaczyć zabytkowe narzędzia introligatorskie. Więcej na stronie biblioteki.

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 maja 2019 r.