Pozostanie w naszej pamięci (zdjęcia)
W uroczystościach pogrzebowych prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza uczestniczyła delegacja samorządowców województwa kujawsko-pomorskiego pod przewodnictwem marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera.
Delegacja Kujaw i Pomorza na uroczystościach pogrzebowych w Gdańsku
Uroczystości w Gdańsku rozpoczęły się już w czwartek (17 stycznia). Odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta z udziałem radnych wszystkich kadencji począwszy od 1990 roku. Po południu trumna z doczesnymi szczątkami prezydenta została wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności. Dla wszystkich, którzy chcieli osobiście oddać hołd tragicznie zmarłemu, budynek był otwarty całą dobę, warty honorowe zaciągnęli harcerze, straż miejska, strażacy i wojsko. W piątek (18 stycznia) po południu kondukt żałobny przeszedł ulicami historycznego centrum miasta do bazyliki mariackiej, gdzie prezydent został (19 stycznia) pochowany.
Uroczysta msza pogrzebowa, której przewodniczyli metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, z udziałem delegacji z całego świata, w tym delegacji naszego województwa, rozpoczęła się w południe. Pawła Adamowicza żegnały tłumy gdańszczan.
Wcześniej odbyła się uroczysta sesja sejmiku województwa pomorskiego z udziałem radnych wszystkich poprzednich kadencji oraz samorządowców wszystkich szczebli z całego województwa pomorskiego, a także gości, wśród których byli m.in. były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i europejska komisarz ds. rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska. Także w niej uczestniczyła samorządowa delegacja naszego regionu. Zgromadzenie przyjęło deklarację, w którym pożegnało tragicznie zmarłego.
Treść deklaracji:
My, Sejmik Województwa Pomorskiego, wszyscy radni województwa pomorskiego, zebrani w sali im. Lecha Bądkowskiego, żegnamy dzisiaj prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Żegnamy z bólem i smutkiem wybitnego pomorskiego samorządowca, autentycznego lidera gdańskiej wspólnoty. Człowieka, który całe swoje życie, od wczesnej młodości, poświęcił służbie publicznej. To za sprawą głównie Jego wizji, usilnej pracy oraz zdolności przywódczych, Gdańsk – stolica Pomorza – stał się w ciągu ostatnich dwudziestu lat prawdziwie europejską metropolią, z której jesteśmy dumni. Gdańsk stał się miastem nowoczesnym, przyjaznym mieszkańcom i gościom, dobrym miejscem do życia. Miastem Wolności i Solidarności, jak często powtarzał Paweł Adamowicz, całym swym niestrudzonym działaniem wcielając te wartości w życie.
Jego dzieło – niedokończone przecież – zostało tragicznie przerwane przez zbrodniczy akt. Mowa nienawiści, jakże często wymierzona również w Jego osobę, budziła nasz sprzeciw. Niech ta tragedia stanie się dla nas wszystkich przestrogą i momentem opamiętania. Apelujemy do wszystkich uczestników życia publicznego – polityków, mediów czy też osób zabierających głos w mediach społecznościowych: pamiętajmy, to co mówimy, to jakie emocje – i jakim językiem – wyrażamy, może budować dobro, ale może też niestety siać zło. Żadne różnice, również polityczne, żadne doraźne korzyści nie są warte ceny ludzkiego życia. Zatrzymajmy tę zalewającą nas falę nienawiści.
Żegnamy – choć trudno uwierzyć w te słowa – dla jednych naszego przyjaciela, a dla drugich kolegę, Pawła Adamowicza, z głęboką wolą podjęcia jego politycznego testamentu i moralnego przesłania, jakie nam pozostawił. Będziemy działać na rzecz Gdańska i Pomorza jako wspólnoty ludzi wolnych i solidarnych, tolerancyjnych i otwartych nie tylko w deklaracjach, ale i w pracy oraz działaniu.
Niech słowa Wolność, Solidarność, Tolerancja znowu napełnią się treścią.
W ten sposób wypełnimy Twój testament, Pawle. Nec temere, nec timide.
Żegnaj!
W gdańskim Urzędzie Marszałkowskim delegacja naszego województwa wpisała się do księgi kondolencyjnej. Oprócz marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącego Ryszarda Bobera w skład delegacji Kujaw i Pomorza weszli radni województwa, a także przedstawiciele samorządów miejskich, powiatowych i gminnych.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
21 stycznia 2019 r.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
17 stycznia 2019 r.
Ostatnia aktualizacja: 19 stycznia 2019 r.
Msza w intencji Pawła Adamowicza w Toruniu
We wtorek (15 stycznia) w katedrze świętych Janów w Toruniu odbyła się msza w intencji śp. Pawła Adamowicza. Nabożeństwu, w którym uczestniczyło wielu torunian i mieszkańców regionu, m. in. samorządowcy, przewodniczył biskup toruński Wiesław Śmigiel.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
16 stycznia 2019 r.
Solidarni w modlitwie
Solidaryzujemy się i łączymy w modlitwie z rodziną i bliskimi prezydenta Pawła Adamowicza, Gdańskiem i całym Pomorzem. W takiej sytuacji dewiza ks. Jerzego Popiełuszki „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!” wydaje się jedyną słuszną drogą postępowania.
Piotr Całbecki
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
14 stycznia 2019 r.
Ostatnia aktualizacja: 16 stycznia 2019 r.