Narodowe czytanie „Lalki”
W sobotę (5 września) po raz czwarty odbyła się ogólnopolska akcja Narodowego Czytania. Tym razem wspólnie zapoznaliśmy się z „Lalką” Bolesława Prusa. W wydarzenie włączył się marszałek Piotr Całbecki, który czytał słynną powieść w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym Toruniu.
W ogrodzie Pałacu Dąmbskich w akcje wspólnego czytania ponownie włączyli się muzycy i aktorzy związani z Teatrem Muzycznym. Podczas wydarzenia dla gości teatru przeprowadzony został konkurs z wiedzy o powieści i jej autorze. Najlepszym znawcom twórczości Prusa zostały wręczone nagrody. Więcej informacji na stronie teatru.
Na czytanie „Lalki” zaprosiła także Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy. W Bibliotece Głównej na Starym Rynku został zorganizowany konkurs na najpiękniejszą interpretację. Konkurs interpretacyjny „O pukiel Izabeli Łęckiej” zorganizowała filia biblioteki przy ulicy Pomorskiej. Fragmenty dzieła Prusa przeczytali także goście filii przy ulicach Skłodowskiej-Curie, Brzęczkowskiego i Broniewskiego. Więcej informacji na stronie biblioteki.
Do wspólnego czytania najsłynniejszego dzieła Bolesława Prusa zaprosiły także filie Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu przy ulicach Okólnej i Łyskowskiego.
Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja zainaugurowana trzy lata temu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Pierwszą wspólnie czytaną lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W 2014 odkrywaliśmy dzieła Aleksandra Fredry. W zeszłym roku czytana była „Trylogia” Henryka Sienkiewicza. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy i Książnica Kopernikańska są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.
Beata Krzemińska
Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
4 września 2015 r.
ostatnia aktualizacja: 6 września 2015 r.