Aktualności

Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce - przykład inwestycji nagrodzonej Medalem Hereditas Seaculorum, fot. Daniel Pach
Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce – przykład inwestycji nagrodzonej Medalem Hereditas Seaculorum, fot. Daniel Pach

Hereditas Saeculorum po raz ósmy

Do końca kwietnia czekamy na zgłoszenia w marszałkowskim konkursie „Dziedzictwo wieków”, w ramach którego przyznajemy wyróżnia za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków. Medale Hereditas Saeculorum przyznamy po raz ósmy.

 

– To wyraz uznania dla osób zaangażowanych w działania na rzecz ochrony naszego materialnego dziedzictwa kulturowego. Przyznając te wyróżnienia promujemy dobre praktyki i osiągnięcia w tej dziedzinie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Celem konkursu jest:

  • wyróżnienie prac konserwatorskich i restauratorskich przy zabytkach województwa kujawsko-pomorskiego, cechujących się wysoką jakością oraz szczególną dbałością o kompleksowe przywrócenie im świetności i utrwalenie wartości kulturowej
  • promocja dobrych wzorców
  • uhonorowanie autorów szczególnych osiągnięć związanych z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków.

 

Wnioski w konkursie mogą składać właściciele i zarządcy obiektów zabytkowych, jednostki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia i fundacje działające na polu ochrony i opieki nad zabytkami, służby konserwatorskie oraz muzea. Najlepsze, najważniejsze, najlepiej przeprowadzone przedsięwzięcia konserwatorskie i restauratorskie wskaże powołana przez marszałka województwa kapituła konkursowa. Medale otrzymają zarządcy obiektów i wykonawcy prac, a także osoby i instytucje mające na koncie szczególne osiągnięcia w tej dziedzinie.

 

Uroczystość wręczenia medali laureatom jest przewidziana podczas wrześniowej wojewódzkiej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa 2019.

 

Szczegółowe informacje o konkursie, regulamin, formularz zgłoszenia są dostępne na www.kujawsko-pomorskie.pl (w zakładce Kultura/Dziedzictwo wieków tutaj i tutaj).

 

W ubiegłym roku nagrody przyznano Muzeum Etnograficznemu w Toruniu, Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Toruniu, Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Toruniu, Klasztorowi Karmelitów Bosych w Zamartem, dr hab. Monice Jakubek-Raczkowskiej i dr. hab. Juliuszowi Raczkowskiemu i Tomaszowi Kowalskiemu (zespół), dr. Michałowi Kurkowskiemu i dr. hab. Michałowi Woźniakowi. Więcej tutaj.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

9 kwietnia 2019 r.