Na rzecz społeczeństwa obywatelskiego
Pełnomocnik zarządu województwa kujawsko-pomorskiego Grzegorz Borek, który z ramienia Związku Województw RP od 2021 roku zasiada w krajowej Radzie Działalności Pożytku Publicznego, odebrał podczas niedawnego posiedzenia plenarnego podziękowania za zaangażowanie na rzecz budowy dialogu i partycypacji społecznej.
Rada Działalności Pożytku Publicznego jest organem opiniodawczo-doradczym przewodniczącego rządowego Komitetu ds. Pożytku Publicznego i ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego. W oficjalnych dokumentach można przeczytać, że jest „jedynym ciałem instytucjonalizującym zasadę dialogu obywatelskiego oraz współpracę pomiędzy sektorem publicznym a trzecim sektorem”. W praktyce oznacza to m.in. opiniowanie projektów aktów prawnych i dopracowywanie już funkcjonującego prawa. Członkami gremium (w liczbie 84) są przedstawiciele administracji rządowej i samorządu terytorialnego oraz reprezentanci szeroko rozumianego trzeciego sektora.
Powołanie do niego pełnomocnika zarządu naszego województwa, jako wskazanego przez ZWRP przedstawiciela samorządów województw, jest dowodem uznania dla naszej polityki w tej dziedzinie. Grzegorz Borek – który w radzie pracuje w zespołach do spraw gospodarki, samorządu terytorialnego, klimatu i ochrony środowiska, włączenia społecznego i przeciwdziałania ubóstwu oraz w zespole doraźnym ds. pomocy Ukrainie – podkreśla, że dla niego najważniejszy jest udział w tworzeniu rozwiązań dobrze służących rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego i obywatelskiej aktywności Polek i Polaków, w tym także instytucji coraz popularniejszego wśród osób w różnym wieku wolontariatu – bo takie są oczekiwania społeczne.
Kadencja Rady Pożytku Publicznego 2021-2024 kończy się w październiku, reprezentowane w niej instytucje już przedstawiły swoich kandydatów do jej składu na nową kadencję. Na wrześniowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego KWRiST (na wniosek Związku Województw) przyjął kandydaturę pana Grzegorza Borka na członka rady ósmej kadencji.
Członkowie Rady Pożytku za pracę w niej nie pobierają wynagrodzenia.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
9 października 2024 r.