Misja: opieka paliatywna
W czwartek (29 kwietnia) nastąpi przekazanie użytkownikowi usytuowanego w bezpośrednim sąsiedztwie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu nowego pawilonu prowadzonego przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych zespołu opieki paliatywnej Hospicjum Światło. Budynek jest już gotowy. Pierwsi pacjenci pojawią się w maju. Segment opieki paliatywnej w tej części regionu poszerzy się też wkrótce o centrum wsparcia wytchnieniowego i oddział opieki długoterminowej dla dzieci i młodzieży.
– Dotychczasowe pomieszczenia Hospicjum Światło nie spełniały wymaganych standardów, stąd konieczność poprawy bazy lokalowej tej bardzo potrzebnej instytucji, świadczącej wsparcie osobom w ostatniej fazie życia i ich rodzinom – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony budynek o eleganckiej sylwecie pomieści m.in. 16 jedno- i dwuosobowych pokoi pacjentów (łącznie 24 łóżka), poradnię opieki paliatywnej, salę rehabilitacyjną, pokój przyjęć psychologa, kaplicę i ogród zimowy. Powierzchnia użytkowa wynosi 1,5 tysiąca metrów kwadratowych. Dzięki lepszym warunkom lokalowy Hospicjum Światło będzie mogło wypełniać swoją misję na rzecz chorych terminalnie i ich rodzin jeszcze lepiej niż dotychczas. Planuje organizować tu m.in. wsparcie psychologiczne dla opiekunów rodzinnych i szkolenia dotyczące opieki nad chorym w domu. Ośrodek będzie też zapleczem i miejscem spotkań dla zespołów wyjazdowych opieki domowej i wolontariuszy.
Inwestorem jest marszałkowska spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne (KPIM).Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych (OIPiP) przystępuje obecnie do wyposażania placówki. Łączny koszt przedsięwzięcia to 12 milionów złotych (montaż finansowy: środki Regionalnego Programu Operacyjnego, budżet województwa, środki własne partnerów).
Hospicjum Nadzieja
Dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) oraz wsparciu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) przy ulicy Służewskiej 7 w Toruniu powstaje nowy budynek zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego Hospicjum Nadzieja, którego misją są działania na rzecz niepełnosprawnych dzieci i ich rodzin. Pomieści trzynastołóżkowy oddział opieki długoterminowej (6 sal dwuosobowych plus izolatka). Przedsięwzięcie, którego zakończenie przewidziano w 2023 roku, warte jest blisko 10 milionów złotych.
Inwestor, toruńska Fundacja Społeczno-Charytatywna Pomoc Rodzinie i Ziemi, prowadzi jedyne w mieście dedykowane dzieciom hospicjum domowe i jedyny w regionie dziecięcy zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy z oddziałem dla pacjentów oddychających przy pomocy respiratorów.
Dom Światła
W podtoruńskim Grębocinie (gmina Lubicz) z myślą o niesamodzielnych osobach starszych, chorych i niepełnosprawnych, a także ich rodzinach powstaje ośrodek opieki wytchnieniowej z 15 miejscami i 20-miejscowy dom dziennego pobytu. Cel: opieka, pielęgnacja, edukacja. W ramach wsparcia dla opiekunów rodzinnych przewidziano tu porady psychologiczne, a także konsultacje dotyczące pielęgnacji, diety i rehabilitacji w warunkach domowych.
Dom Światła – tak nazwała to miejsce toruńska Fundacja Światło, która buduje go dzięki środkom Unii Europejskiej w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) – będzie dwukondygnacyjnym budynkiem z jedno-, dwu- i trzyosobowymi pokojami dla korzystających z opieki całodobowej oraz strefą dzienną z salą rehabilitacji ruchowej i strefą odpoczynku.
Prace budowlane powinny się zakończyć jeszcze w tym roku. Łączna wartość wsparcia z RPO to 6 milionów złotych.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
8 kwietnia 2021 r.
Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia 2021 r.