Medale za wiek historii
Ich młodość przypadła na trudne czasy. Przeżyli okupację, opresję wojennej rzeczywistości i czas powojennej odbudowy Polski. Zofia Chyła, Agata Serafin i Stanisław Parda obchodzili niedawno setne urodziny i dołączyli do grona osób uhonorowanych Medalem Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Z nestorami spotkali się członek zarządu województwa Sławomir Kopyść i radny województwa Tadeusz Pogoda.
– Niosą za sobą mądrość pokoleń, są skarbnicą doświadczeń, dobrych rad i wspomnień. Niech każdy dzień będzie dla nich źródłem radości, niech upływa w atmosferze miłości i wsparcia – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Rolnik, ojciec, a także, zdaniem synów, dobry tancerz – Stanisław Parda urodził się 27 kwietnia 1924 roku w Kiełpinach (powiat golubsko-dobrzyński). Wywodzi się z rodziny o rolniczych tradycjach, nigdy nie bał się ciężkiej pracy. Lubi być blisko natury, przyjemność sprawiają mu przebywanie na świeżym powietrzu i spacery.
W 1950 roku ożenił się z Władysławą, u boku której przeżył przeszło 60 lat. Wychowali dwóch synów – Stanisława i Mariana. Jest szczęśliwym dziadkiem i pradziadkiem. Szczególne miejsce w jego sercu zajmuje muzyka. Dopóki zdrowie mu na to pozwalało, tańczył, chodził na zabawy. Aktualnie nie gardzi muzycznymi programami telewizyjnymi.
Agata Serafin wychowana w katolickiej, głęboko wierzącej rodzinie, stawia wiarę i wartości z niej płynące na pierwszym miejscu. Nie wyobraża sobie życia poza granicami Polski i rodzinnym Jabłonowem. Z domu Śnigowska, urodziła się 19 kwietnia 1924 roku w Jabłonowie Pomorskim (powiat brodnicki). W wieku 16 lat została skierowana roboty przymusowe do Niemiec. Do tej pory utrzymuje kontakt z ludźmi, z którymi przyszło jej żyć i pracować w tamtym czasie.
W 1946 roku wyszła za mąż za Marcina Serafina. Doczekali się pięciorga dzieci, siedmiorga wnuków i jedenaściorga prawnuków. Pani Agata poświęciła się prowadzeniu domu i wychowywaniu dzieci, pracowała na działce, uprawiała warzywa i owoce.
Przyjemność sprawiały jej robótki ręczne, robiła na drutach i szydełkowała. Dużą wagę przykłada do zdrowego żywienia, choć nie stroni od słodyczy.
W gronie uhonorowanych seniorów znalazła się również Zofia Chyła, matka sześciorga dzieci, żona rolnika i żołnierza. Urodziła się 8 marca 1924 roku w miejscowości Lubania – Lipiny (powiat świecki) , jako najmłodsze spośród trzynaściorga dzieci państwa Kluczyńskich. Szczęśliwie wspomina dzieciństwo i rodzinne gospodarstwo rolne. Uczyła się w szkole podstawowej w pobliskiej wsi Stążki, pomagała rodzicom w pracach polowych.
Po wybuchu II wojny światowej została zesłana na roboty przymusowe u niemieckiego gospodarza w miejscowości Stary Jasieniec (gmina Koronowo). Na ciężkiej, niewolniczej pracy upłynęło jej pięć lat. W 1946 roku wyszła za mąż za Ludwika. Małżonkowie w prezencie ślubnym dostali ziemię w Łaszewie (gmina Pruszcz), na której wspólnymi siłami zbudowali dom i postawili zabudowania gospodarskie. Doczekali się sześciorga dzieci (pięciu córek i syna). Pani Zofia jest szczęśliwą babcią.
Rodziny mieszkańców regionu, którzy w najbliższym czasie kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
29 kwietnia 2024 r.