Medale dla kombatantów
Czterech zasłużonych dla regionu członków kierownictwa lokalnych struktur Związku Inwalidów Wojennych RP otrzymało marszałkowskie medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Ceremonia odbyła się 5 kwietnia w Bydgoszczy, podczas posiedzenia zarządu okręgowego organizacji z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego.
– W czasach, gdy w naszym kraju pogłębiają się podziały, gdy z zatroskaniem myślimy o Polsce jako o wspólnocie, dewiza, że krew przelana za Ojczyznę ma jednakową barwę, którą od zarania kieruje się Związek Inwalidów Wojennych Rzeczpospolitej Polskiej, stanowi dla nas ważne przypomnienie i moralną wskazówkę – podkreślił w swoim wystąpieniu wicemarszałek Ostrowski. – Ludzka solidarność, walka o poszanowanie godności osób, które w czasie wojny utraciły zdrowie, a przez inwalidztwo zostały pozbawione możliwości pracy i źródeł utrzymania, pomoc najbardziej poszkodowanym przez działania wojenne oraz ich osieroconym rodzinom – te zasady oraz zadania zachowują moc i nadal są aktualne. Bo chociaż konflikty i wojny zmieniają swe przyczyny i podłoże, ich ofiary, jak zawsze, pozostają sam na sam ze swym bólem i niedolą. Związek niesie im pomoc i nadzieję. Dziękujemy za to.
Jan Mocarski, rocznik 1923, prezes bydgoskiego zarządu miejskiego i wiceprezes zarządu okręgowego organizacji, to niestrudzony społecznik zaangażowany w edukację patriotyczną i obywatelską młodzieży, wsparcie samotnych i potrzebujących osób starszych, kultywowanie pamięci historycznej. Uczestnik II wojny światowej, został w walce ciężko ranny. Jest kawalerem Orderu Virtuti Militari i Krzyża Walecznych. Służył radą wojewodzie i prezydentowi Bydgoszczy, zasiadając przez dwie kadencje w wojewódzkiej Radzie ds. Kombatantów i (cztery kadencje) w miejskim Komitecie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Wiceprezes zarządu okręgowego i członek zarządu głównego związku Bolesław Bereznowski (rocznik 1926), również żołnierz ostatniej wojny światowej, przez wiele lat pracował w wojskowych służbach kwatermistrzowskich i przeszedł do rezerwy w stopniu pułkownika. Także on niestrudzenie opowiada młodym ludziom o dziejach najnowszych, uczestnicząc w dziesiątkach lekcji historii, wspomaga potrzebujących, dba o miejsca pamięci.
Młodsze pokolenie kombatantów reprezentują Eugeniusz Andrzejewski, wiceprezes zarządu miejskiego i kierownik biura zarządu okręgowego, oraz Mieczysław Kocikowski, sekretarz zarządu okręgowego i prezes bydgoskiego oddziału IV.
Eugeniusz Andrzejewski był przez ponad dwadzieścia lat zawodowym wojskowym, w stan spoczynku przeszedł w stopniu pułkownika. Obecnie jest sądowym kuratorem rodzinnym, współpracuje ze szkołami w dziedzinie edukacji patriotycznej, ma też na koncie organizację podróży historycznych polskich środowisk, związanych korzeniami z dawnymi Kresami Wschodnimi, i udział w przygotowaniu interesujących wydawnictw historycznych.
Mieczysław Kocikowski to także były żołnierz, po zakończeniu służby przez wiele lat pracował w branży motoryzacyjnej, obecnie jest rzeczoznawcą w Stowarzyszeniu Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego. Z determinacją działa na rzecz środowiska, zwłaszcza osób potrzebujących pomocy materialnej i medycznej. To między innymi dzięki niemu inwalidzi wojenni czują się ważni w lokalnych społecznościach, uczestnicząc, jako honorowi goście, w celebrowaniu ważnych świąt państwowych.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
5 kwietnia 2017 r.
Ostatnia aktualizacja: 6 kwietnia 2017 r.