Medal Unitas Durat dla Bogdana Ciesielskiego
W minioną sobotę (14 stycznia) na cmentarzu Nowofarnym w Bydgoszczy rodzina, przyjaciele, artyści ze środowiska muzycznego, bydgoscy radiowcy, przedstawiciele samorządu województwa i miasta oraz mieszkańcy grodu nad Brdą pożegnali wybitnego muzyka multiinstrumentalistę, aranżera, kompozytora, lidera zespołów jazzowych, rodowitego bydgoszczanina Bogdana Ciesielskiego. Artysta zmarł 8 stycznia, po ciężkiej chorobie, mając 76 lat.
Marszałek województwa Piotr Całbecki uhonorował pośmiertnie Bogdana Ciesielskiego medalem „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”. W uroczystości pogrzebowej uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, który przekazał medal na ręce rodziny zmarłego.
Jak wspomina wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, na swojej drodze zawodowej dwukrotnie zetknął się w bydgoskiej rozgłośni radiowej ze śp. Bogdanem Ciesielskim.
– Bogdana poznałem w bydgoskim oddziale Polskiego Radia, kiedy w 1978 roku zaczynałem tam pracę. Przez wiele lat pracowaliśmy w tej samej rozgłośni, choć w zupełnie różnych jej strefach. Jednak osobowość Bogdana i to, co robił dla muzyki oraz radia, była ważna i widoczna. Bogdan skupiał wokół siebie wianuszek osób, był znakomitym rozmówcą, sypiącym muzycznym anegdotami. Gdy po kilkuletniej przerwie wróciłem do radia w 2000 roku, ponownie spotkaliśmy się z Bogdanem, który również powrócił do rozgłośni, wówczas już Polskiego Radia PiK, i zajmował się muzyczną produkcją radiową. Równolegle jego twórczość przekładała się na działalność estradową – wspomina wicemarszałek Ostrowski.
– Zapamiętam go jako muzyka, który był uczestnikiem ważnych dla województwa projektów artystycznych, jakie współtworzył razem z Józefem Eliaszem i jego big bandem. Były to m.in. jego znakomite jazzowe interpretacje Chopina, które znalazły się na albumie wydanym przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego. Brał udział także w akcjach, które prowadził samorząd województwa, na Marszałkowskim Balu Dobroczynnym wraz zespołem tworzył oprawę muzyczną. Angażował się m.in. w pomoc dla muzyków seniorów. Był nietuzinkową postacią bydgoskiego życia muzycznego, a jego zaangażowanie w działalność społeczną i zawodową zostawiło trwały ślad w życiu kulturalnym miasta i regionu. Po raz ostatni widzieliśmy się jesienią ubiegłego roku na jubileuszu „Nocnej Zmiany Bluesa” w Toruniu. Mimo choroby widać w nim było optymizm. Zapamiętam Bogdana jako dobrego, otwartego i wrażliwego człowieka, na którego zawsze można było liczyć – zakończył Zbigniew Ostrowski.
Kancelaria Marszałka
18 stycznia 2023 r.