Marszałkowskie granty dla NGO-sów
Marszałek Piotr Całbecki oraz przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i radna województwa Katarzyna Lubańska przekazali (8 sierpnia) umowy o finansowanie projektów przedstawicielom sześciu organizacji pozarządowych działającym w sferze usług społecznych. Łączna wartość grantów to ponad ćwierć miliona złotych. Źródłem finansowania są środki naszego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego.
– Finalizujemy program, który uruchomiliśmy w czasie pandemii Covid-19. Organizacje pozarządowe włączyły się wówczas w pomoc osobom szczególnie potrzebującym wsparcia w tych trudnych czasach – niepełnosprawnym, starszym, chorym – i środowiskom w trudnej sytuacji. Niosły pomoc psychologiczną, organizowały zbiórki i dostarczanie żywności. Pięćdziesięciu instytucjom trzeciego sektora już przekazaliśmy granty w wysokości do 100 tys. złotych na przeprowadzenie tego typu projektów, dziś mamy sześć umów, a trzynaście kolejnych podpiszemy w najbliższym czasie. Łączna wartość grantów wynosi 7 milionów złotych – powiedział dziennikarzom przed dzisiejszą ceremonią marszałek Piotr Całbecki.
– Dla mnie najważniejsze w programach adresowanych do NGO-sów jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Bo u nas naprawdę na pierwszym miejscu jest człowiek. Inwestycje infrastrukturalne są oczywiście niezbędne, natomiast to projekty „miękkie” [społeczne] budują poczucie wspólnotowości – podkreśliła w swojej wypowiedzi przewodnicząca Elżbieta Piniewska.
Dzięki przekazanym dziś środkom Spółdzielnia Socjalna Wigor z Żalinowa w powiecie inowrocławskim organizuje lokalny klub seniora dedykowany osobom wymagającym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, z zajęciami poprawiającymi kondycję fizyczną oraz muzycznymi i rękodzielniczymi, pogadankami dotyczącymi zdrowego trybu życia i warsztatami psychologicznymi. Wartość grantu wynosi 37 tys. złotych.
Pozostałymi beneficjentami są instytucje trzeciego sektora działające w Bydgoszczy, Toruniu, Więcborku w powiecie sępoleńskim i Nowem w powiecie świeckim. W ramach przeznaczonych dla nich grantów finansujemy funkcjonowanie ośrodka dziennego wsparcia dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ich rodzin, zajęcia terapeutyczne dla niepełnosprawnych dzieci i niepełnosprawnych osób dorosłych oraz ich rodzin, a także warsztaty tematyczne dla młodzieży zagrożonej ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz wsparcie psychologiczne, pogadanki popularyzatorskie i spotkania z animatorami czasu wolnego dla seniorów.
Program realizuje samorząd województwa w partnerstwie z toruńskim Ośrodkiem Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych Tłok, Europejskim Centrum Współpracy Młodzieży w Toruniu, Stowarzyszeniem na rzecz Rozwoju Kobiet Gineka w Bydgoszczy
i bydgoską Wyższą Szkołą Gospodarki. Projektami objęto już łącznie 1 200 osób.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
8 sierpnia 2023 r.
Ostatnia aktualizacja: 10 sierpnia 2023 r.