Listopadowe obrady sejmiku
W poniedziałek (25 listopada) w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbędzie się VII sesja sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego VII kadencji. Transmisja on-line będzie dostępna od godz. 11.00. Porządek obrad
Sesję rozpocznie uroczyste wręczenie Odznak Honorowych „Za zasługi dla turystyki” nadanych przez ministra sportu i turystyki. Wśród osób wyróżnionych znaleźli się: Teresa Buraczewska (Oddział PTTK w Inowrocławiu), Magdalena Dorota Kurpinowicz (LGD Bory Tucholskie), Piotr Lenart (szlak krajoznawczo-kulinarny „Niech Cię Zakole” w Dolinie Dolnej Wisły), Jarosław Lisiecki (Oddział Nadgoplański PTTK w Kruszwicy), Piotr Łukiewski (Oddział PTTK im. ks. dr. ppłk. Władysława Łęgi w Grudziądzu) oraz Leszek Woźniak (Bydgoskiego Centrum Informacji).
W porządku obrad znalazło się także wręczenie wyróżnienia samorządu województwa. Medal Honorowy za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego nadany przez sejmik województwa otrzyma Pałucki Oddział PTTK w Żninie z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu 95-lecia działalności.
Zgromadzeni uczestniczyć będą także w uroczystym wręczeniu Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego im. Profesora Stanisława Salmonowicza. Zarząd województwa ustanowił rzeczoną nagrodę w 2023 roku. Inicjatorami powstania tego wyróżnienia były gremia naukowe miasta Torunia oraz środowisko samorządowe województwa kujawsko-pomorskiego. Przyznawane jest corocznie polskiemu badaczowi lub zespołowi badawczemu za opublikowanie wyróżniającej się wysoką wartością naukową pracy z dziedziny historii prawa, historii ustroju, historii kultury lub historii najnowszej. Tegoroczną nagrodą kapituła wyróżniła prof. dr. hab. Stanisława Roszaka i dr. hab. Agnieszkę Wieczorek, prof. UMK za pracę „Mikołaj Kopernik – życie po życiu – Osiemnastowieczne kręgi pamięci”.
Ponadto przed przystąpieniem do głosowania nad projektami uchwał radni zapoznani zostaną z ideą solidaryzmu samorządowego. Prezentacji zagadnienia, na podstawie działalności Kujawsko-Pomorskiego Samorządowego Stowarzyszenia „Salutaris”, dokona prezes stowarzyszenia Andrzej Potoczek.
Następnie radni rozpatrzą podjęcie uchwały w sprawie określenia zadań samorządu województwa finansowanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2025 roku.
Ponadto w porządku obrad listopadowej sesji znalazła się uchwała w sprawie zmiany nazwy Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. dr. J. Bednarza w Świeciu oraz nadania statutu Wojewódzkiemu Szpitalowi Zdrowia Psychicznego im. dr. J. Bednarza w Świeciu.
W dalszej części sesji radni rozpatrzą podjęcie uchwały w sprawie regulaminu przyznawania stypendiów dla uczniów uzdolnionych w ramach programu stypendialnego „Prymus Pomorza i Kujaw Plus” na lata szkolne 2024/2025 i 2025/2026. Program „Prymus Pomorza i Kujaw Plus” stanowi uzupełnienie projektu „Prymus Pomorza i Kujaw II” realizowanego przez Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego.
Nowy projekt stypendialny zakłada przyznanie stypendiów uczniom, którzy mają szczególne osiągnięcia, ale nie uzyskali stypendium w projekcie „Prymus Pomorza i Kujaw II”, w tym dodatkowo uwzględnia potrzeby uczniów klas I techników oraz szkół branżowych I stopnia, którzy nie mogą otrzymać stypendium w ramach żadnego z realizowanych przez samorząd województwa unijnych projektów stypendialnych. Projekt, po zaopiniowaniu przez Młodzieżowy Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego, przeprowadzeniu konsultacji z Radą Działalności Pożytku Publicznego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zostanie ostatecznie przyjęty przez sejmik województwa.
Kancelaria Sejmiku Urzędu Marszałkowskiego
22 listopada 2024 r.