Las Piwnicki – 100 lat ochrony cennego przyrodniczo obszaru
Obchodzimy jubileusz stulecia ochrony prawnej jednego z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w Polsce – Lasu Piwnickiego. Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w czwartek (26 września) w uroczystościach w rezerwacie nieopodal Torunia. Odsłonięto tu tablicę upamiętniającą postać botanika profesora Adama Wodziczki oraz badaczy i leśników, których zaangażowanie przyczyniło się do ochrony tego obszaru.
– To wyjątkowe miejsce od 100 lat jest pieczołowicie chronione i nadzorowane przez leśników. Dzisiejsza uroczystość to dobra okazja, by uczcić uczonego głęboko związanego z ochroną przyrody, człowieka, dzięki któremu Las Piwnicki zachował swój obecny kształt – mówił marszałek Piotr Całbecki.
Formalną ochronę Lasu Piwnickiego zapoczątkował w 1924 roku ówczesny wojewoda pomorski, nakazując wstrzymanie w nim wyrębu drzew. Dziś rezerwat o powierzchni prawie 37 hektarów, znany z 300-letnich dębów, grabów i łęgów olszowych, jest jednym z najstarszych i najlepiej zbadanych w Polsce.
Las Piwnicki to także miejsce badań naukowych. Przez dziesięciolecia funkcjonował jako obszar badawczy, efektem jest ponad 300 publikacji naukowych. Na terenie rezerwatu znajduje się zabytkowy dworek myśliwski, dawniej siedziba Stacji Ekologii Roślin Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Z okazji jubileuszu leśnicy z Nadleśnictwa Toruń złożyli wniosek o powiększenie rezerwatu o kolejne 6 hektarów.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
26 września 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 27 września 2024 r.