Aktualności

Żnin, uroczystości ku czci bohaterów Powstania Wielkopolskiego, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto dla UMWKP
Żnin, uroczystości ku czci bohaterów Powstania Wielkopolskiego, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto dla UMWKP

Kwiaty pod obeliskiem poświęconym powstańcom wielkopolskim w Żninie

Społeczność regionalna Kujaw i Pomorza obchodzi 106. rocznicę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska uczestniczyli w oficjalnych uroczystościach w Żninie, które zainaugurowały  trzydniowe wydarzenia rocznicowe w stolicy Pałuk.

 

Piątkowe (10 stycznia) wydarzenia rozpoczęła ceremonia odsłonięcia kolejnych Kamieni Bohaterów w Alei Powstańców Wielkopolskich (zostały poświęcone Józefowi Kwiatkowskiemu z Godaw i Feliksowi Majewskiemu z Rogowa), po której zebrani przeszli do kościoła św. Floriana by uczestniczyć w uroczystej mszy. Uroczystość oficjalna z ceremoniałem wojskowym, z udziałem władz i przedstawicieli lokalnej społeczności, miała miejsce pod obeliskiem na terenie noszącej imię Powstańców Wielkopolskich Szkoły Podstawowej nr 1. W szkolnej sali gimnastycznej zaprezentowano następnie związany tematycznie program artystyczny, złożony z pieśni i recytacji.

 

– Możecie być dumni ze swoich przodków. [Także dzięki nim] żyjemy dziś w prawdziwie wolnym kraju – i nie marnujemy tej szansy! Widzimy jak on się zmienia, jak pięknieje; jak odbudowujemy naszą ojczyznę, jak stajemy się coraz bogatsi. Chwała bohaterom! Chwała Pałukom! – mówił podczas ceremonii pod obeliskiem marszałek Piotr Całbecki.

 

Wystąpienie marszałka Piotra Całbeckiego (audio)

 

– Święty Jan Paweł II (…) [jedną ze swoich książek zatytułował] „Pamięć i tożsamość”. To dzięki pamięci wiemy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. To dzięki [uroczystościom takim jak dzisiejsza, dzięki] rytuałom, z którymi mamy dzisiaj do czynienia (…) [budujemy naszą tożsamość].  Dlatego tak ważne jest, żeby pamięć o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim kultywować. I nie mogło być do tego lepszego miejsca, niż to właśnie, niż szkoła [i lepszego adresata] niż młode pokolenie – podkreśliła w emocjonalnym przemówieniu przewodnicząca Elżbieta Piniewska. – Cześć i chwała bohaterom!

 

Gospodarzami uroczystości, w których uczestniczyli także m.in. burmistrz Żnina Łukasz Kwiatkowski i starosta żniński Zbigniew Jaszczuk, były samorządowe władze gminy i powiatu.

 

W sobotę w Żninie odbyła się rekonstrukcja historyczna powstańczych bitew o miasto, w niedzielę 6. Bieg Powstańczy, w którym wzięło udział 175 zawodników.

 

Zobacz Obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

10 stycznia 2025 r.

13 stycznia 2024 r.