Kujawsko-Pomorskie Spotkanie Opłatkowe
W toruńskim Dworze Artusa odbyło się we wtorek (17 grudnia) tradycyjne uroczyste bożonarodzeniowe spotkanie przedświąteczne z udziałem samorządowych władz województwa, parlamentarzystów, przedstawicieli duchowieństwa oraz przedstawicieli administracji rządowej, instytucji społeczeństwa obywatelskiego, służb mundurowych, świata nauki, kultury i gospodarki oraz samorządów terytorialnych z całego regionu. Gośćmi spotkania byli stacjonujący w Kujawsko-Pomorskiem żołnierze Armii Stanów Zjednoczonych.
– Naród podzielony, skonfliktowany to naród słaby, który nie jest w stanie zmobilizować się do obrony własnej niepodległości. Myślę, że to nasze spotkanie jest wołaniem o to, że tak nie musi być. Niech jego przesłanie odbije się szerokim echem nie tylko w regionie, ale i w całej naszej ojczyźnie. Tak, można się spotkać ponad podziałami, złamać opłatkiem, przebaczyć i prosić o przebaczenie. (…) Kończy się kolejny pracowity, niełatwy rok, planujemy już nowy, obfitujący w ambitne plany, inwestycje, pomysły, projekty. Oby nie zabrakło determinacji by je wszystkie zrealizować. Czekają na to mieszkańcy, czekamy na to wszyscy. (…) Oby przy państwa stole w waszych domach nie zabrakło nikogo, oby pustych miejsc przy tym stole było jak najmniej. Życzę świątecznej atmosfery, odnalezienia sensu Bożego Narodzenia i tego, by po zasłużonym świątecznym wypoczynku weszli państwo w nowy rok z większą jeszcze pasją i zapałem. Niech Boża Dziecina błogosławi naszemu województwu, Polsce i wszystkim państwu w waszych domach – mówił witając zebranych gospodarz wydarzenia marszałek Piotr Całbecki.
– Szybciej, głębiej, mocniej, intensywniej – te słowa określają naszą codzienność, sferę profanum. A Boże Narodzenie to sfera sacrum – więc może: wolniej, ciszej, bardziej refleksyjnie … To są chyba najważniejsze, najlepsze życzenia ma czas Bożego Narodzenia. Jeśli postawimy na stole pusty talerz, napełnijmy go sercem i duchowością. Jeżeli będziemy ubierać choinkę, to przede wszystkim ubierzmy ją w przebaczenie. A jeżeli będziemy czekać na strudzonego wędrowca, nich nim będzie każdy człowiek, który powinien zasiąść z nami przy stole. A nowy 2025 rok niech będzie rokiem nowych możliwości, nowych perspektyw, nowego otwarcia. Ale przede wszystkim niech to będzie dobry rok! – życzyła zgromadzonym przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.
– To piękna i dobra tradycja, że takie spotkanie jest organizowane wspólnie [przez wiele środowisk]. Boże Narodzenie nie jest tylko kwestią religijną, jest głęboko zakorzenione w polskiej kulturze i tradycji i cieszę się, że w ten sposób ją kultywujemy. Życzę państwu, by wśród gwaru spotkań i przygotowań znaleźć czas na refleksję, na zatrzymanie się na chwilę, pomyślenie o sprawach najważniejszych. Oczywiście czasem wiele nas różni, ale optymistyczne jest to, że w kwestiach najważniejszych znajdujemy porozumienie i kierujemy się interesem naszego kraju – podkreślił w swoim wystąpieniu wojewoda Michał Sztybel.
– Spoglądam na was jako na ludzi, którzy otrzymali w życiu pewne powołanie. Nie zawsze uświadamiamy sobie, że to jest Boże powołanie – aby być blisko drugiego człowieka. Podczas wizytacji duszpasterskich w wielu powiatach, gminach i sołectwach z radością odkrywany, że naprawdę jesteście blisko ludzi. I za to dziękujmy sobie nawzajem. I moje życzenia: abyście idąc do drugiego człowieka, służąc mu, nie zapominali, że źródłem tego jest tajemnica Boga, który stał się naszym bliźnim – mówił biskup administrator diecezji toruńskiej Józef Szamocki.
Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego niedawno burmistrza Piotrkowa Kujawskiego Krystiana Betlińskiego.
Spotkaniu towarzyszył występ chóru klasy 6 b Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu pod kierownictwem Agnieszki Jędrzejewskiej-Stachury.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
17 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18 grudnia 2024 r.