Aktualności

Briefing prasowy marszałka Piotra Całbeckiego w sprawie pomocy powodzianom, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Briefing prasowy marszałka Piotra Całbeckiego w sprawie pomocy powodzianom, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Kujawsko-Pomorskie solidarne z powodzianami

– Powaga sytuacji wymaga nadzwyczajnych posunięć – podkreślił marszałek Piotr Całbecki, który spotkał się dziś z dziennikarzami, by poinformować o wsparciu samorządu województwa dla lokalnych społeczności dotkniętych skutkami powodzi na południu kraju. Transmisja briefingu

 

– Nie pozostaniemy obojętni na tragedię ludzi, którzy tracą dobytek życia – zadeklarował gospodarz województwa. – Zależy nam, aby niezbędna pomoc trafiła do najbardziej potrzebujących, dlatego niezbędne jest skoordynowanie działań na szczeblach regionalnych i krajowym.

 

Do tematu odniosła się także przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska: – Staramy się skoordynować wszystkie działania pomocowe i współpracujemy z innymi regionami w ramach Związku Województw RP, aby nasze wsparcie nie było jednorazowe.

 

Zarząd województwa skieruje wniosek do sejmiku województwa o uruchomienie środków finansowych w wysokości miliona złotych na działania interwencyjne i pomoc powodzianom.

 

Zadania związane ze wsparciem powodzian wzięło też na siebie marszałkowskie samorządowe Stowarzyszenie Salutaris, które podjęło się koordynacji współpracy samorządów lokalnych wchodzących w skład organizacji oraz uruchomi w imieniu samorządu województwa zbiórkę pieniędzy, na które mogą przelewać środki finansowe zarówno osoby fizyczne, jak i firmy, przedsiębiorstwa oraz samorządy lokalne.

 

Numer specjalnego subkonta bankowego: 16 1020 5011 0000 9502 0319 0386 

z dopiskiem „Pomoc dla powodzian”

 

Kujawsko-pomorski bank usług i wolontariuszy

 

Przedsiębiorstwa i firmy, które chcą przekazać np. materiały budowlane, a także pracujących w branży budowlanej, szczególnie murarzy, stolarzy, monterów i elektryków, a także przedstawicieli innych zawodów, którzy oferują swoje wsparcie przy odbudowie zniszczonych budynków, prosimy o zgłoszenia na adres pomocpowodzianom@kujawsko-pomorskie.pl

 

Na ten sam adres pomocpowodzianom@kujawsko-pomorskie.pl zbieramy także zgłoszenia gotowych do niesienia pomocy wolontariuszy.

 

W obu przypadkach prosimy o podanie zakresu oferowanej pomocy oraz danych kontaktowych.

 

Zbiórka pomocy rzeczowej

 

Uruchamiamy także zbiórkę pomocy rzeczowej. Specjalne punkty, w których można zostawiać dary dla powodzian staną jutro (17 września) przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego na placu Teatralnym 2 i przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 73 w Toruniu oraz przedstawicielstwami Urzędu w Bydgoszczy i Włocławku. Wkrótce uruchomimy także punkty w Inowrocławiu i Grudziądzu. Wśród najpotrzebniejszych rzeczy są aktualnie woda pitna, koce, poduszki, materace, środki czystości, artykuły higieniczne, żywność z długim terminem ważności.

 

Lokalizacje punktów:

  • Bydgoszcz, ul. Jagiellońska 9
  • Włocławek, ul. Bechiego 2
  • Toruń, plac Teatralny 2
  • Toruń, ul. M. Skłodowskiej-Curie 73.

 

Dary zostaną przewiezione do magazynów w Przysieku i Złejwsi Wielkiej, skąd posegregowane ruszą do punktów koordynacyjnych na południu kraju lub bezpośrednio do poszkodowanych przez żywioł. Za zbieranie informacji oraz wskazywanie gmin i sołectw najbardziej dotkniętych przez powódź odpowiedzialne będą Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej.

 

W kontakcie z marszałkami

 

Pozostajemy w kontakcie z marszałkami województw dolnośląskiego, opolskiego, małopolskiego i śląskiego. Na podstawie przekazywanych przez nich informacji o najpilniejszych potrzebach będziemy na bieżąco reagować i wdrażać kolejne segmenty wsparcia. Do dyspozycji lokalnych władz oddajemy także sześć w pełni wyposażonych mobilnych domów typu holenderskiego.

 

Pomoc dla rolników

 

– Bardzo wielu poszkodowanych to rolnicy, którzy stracili nie tylko swoje domy, ale także warsztat pracy i źródło dochodu. Wymagają oni szczególnej pomocy – zaznaczył podczas briefingu marszałek Piotr Całbecki i zapowiedział, że zaapeluje do kujawsko-pomorskich izb rolniczych w celu organizacji wsparcia. – Istotnym na ten moment działaniem będzie na pewno dostarczenie pożywienia, paszy i mieszanek zbożowych dla zwierząt gospodarskich ewakuowanych z zalanych terenów.

 

Do działań pomocowych dołączyli także harcerze z Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP, którzy zorganizowali już pierwsze zbiórki. Na południe kraju docierają sukcesywnie strażacy jednostek ochotniczych straży pożarnych i wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego.

 

W dzisiejszym briefingu uczestniczyli także członek zarządu województwa Marek Wojtkowski i sekretarz województwa Marek Smoczyk, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Kujawsko-Pomorskiego Jarosław Herbowski, prezes toruńskiego WOPR Wojciech Lewko, prezes Stowarzyszenia Salutoris Andrzej Potoczek, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Krystyna Żejmo-Wysocka i kierownik Biura Spraw Obronnych i Bezpieczeństwa Publicznego Urzędu Marszałkowskiego Eugeniusz Lala.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 września 2024 r.