Kontenery na wiślanym szlaku
Wisła może być ekonomicznym, ekologicznym i bezpiecznym szlakiem transportowym, którym popłyną towary z przeładowanych portów trójmiejskich. O szansach związanych z gospodarczym wykorzystaniem rzeki rozmawiamy podczas współorganizowanego przez samorząd województwa promocyjno-badawczego rejsu kontenerowego (19 – 27 kwietnia) z Gdańska do Warszawy. W naszym regionie barka odwiedzi Grudziądz, Bydgoszcz, Solec Kujawski, Toruń i Włocławek.
– W Kujawsko-Pomorskiem działamy aktywnie na rzecz popularyzacji transportu wodnego i gospodarczego wykorzystania rzek. Impulsem dla naszej gospodarki będzie z pewnością utworzenie w regionie platformy multimodalnej, czyli przeładunkowego węzła transportowego, w którym krzyżują się i uzupełniają różne systemy przewożenia towarów. Nasz promocyjny rejs ma pokazać, że transport ładunków Wisłą jest możliwy w pewnym zakresie nawet przy niekorzystnych warunkach nawigacyjnych – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.
W środę (19 kwietnia) z Portu Gdańsk wyruszył ponad 70-metrowy zestaw rzeczny złożony z pchacza oraz barki załadowanej 20 kontenerami. W ciągu 9 dni pokona 450-kilometrowy odcinek Wisły przez Tczew (19 kwietnia), Grudziądz (20 kwietnia), Bydgoszcz (21-22 kwietnia), Solec Kujawski (22 kwietnia), Toruń (23 kwietnia), Włocławek (24 kwietnia), Płock (25 kwietnia) i Nowy Dwór Mazowiecki – Modlin (26 kwietnia) do Warszawy (27 kwietnia). Powrót zajmie cztery dni, czyli tyle, ile realnie potrzeba na przebycie takiego odcinka.
Rejs ma promować żeglugę śródlądową jako transport ekologiczny i najbardziej ekonomiczny, pokazać możliwość przemieszczania towarów drogą wodną z portów morskich w Gdańsku i Gdyni do centrum kraju (częściowo już teraz – w warunkach dużej degradacji szlaku żeglugowego) oraz wspierać ideę powstania w regionie platformy multimodalnej. Organizatorzy – wśród nich samorząd województwa oraz Miasto Bydgoszcz – zaplanowali szereg wydarzeń na samej barce oraz znajdujących się na trasie miastach.
Na pokładzie odbywają się spotkania zespołów roboczych zajmujących się problematyką wodną, między innymi w sprawie międzynarodowych dróg wodnych E70 i E40, zagospodarowania Zbiornika Włocławskiego oraz Grupy Roboczej do spraw Inwestycji na Śródlądowych Drogach Wodnych przy Ministrze Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Barkę będzie można oglądać przy nabrzeżach nadwiślańskich miast w naszym regionie:
- w czwartek (20 kwietnia, około godziny 17.30) zestaw zacumuje w okolicy mariny w Grudziądzu,
- w piątek (21 kwietnia, godzina 16) w bydgoskim Brdyujściu odbędzie się pokazowy przeładunek kontenerów,
- w sobotę (22 kwietnia, godzina 11.30) mała barka z dwoma kontenerami zacumuje przy Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. W Przystani Bydgoszcz odbędzie się debata o przyszłości żeglugi śródlądowej w Polsce. Zaplanowano także imprezę plenerową dla mieszkańców, podczas której będzie można obejrzeć prezentowaną w kontenerze wystawę „Gospodarcze wykorzystanie śródlądowych dróg wodnych”,
- w sobotę (22 kwietnia, około godziny 16) barka zacumuje przy ulicy Żeglarskiej w Solcu Kujawskim,
- w niedzielę (23 kwietnia, około godziny 13) barka przypłynie do Torunia i zacumuje przy Bulwarze Filadelfijskim (na wysokości cumowania statku „Wanda”),
- w poniedziałek (24 kwietnia, około godziny 16) barka zacumuje przy przystani wodnej przy ujściu Zgłowiączki we Włocławku.
Wyprawa będzie miała także aspekt badawczy. Studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku zbiorą specjalistyczne dane na temat szlaku, które wskażą zagrożenia dla prowadzenia żeglugi śródlądowej na tym odcinku Wisły, będą też przydatne przy opracowywaniu Studium Wykonalności dla Wisły i studium lokalizacyjnego platformy multimodalnej w regionie.
Rejs odbywa się w ramach międzynarodowego projektu EMMA, którego celem jest zwiększenie świadomości o korzyściach, jakie niesie za sobą transport morski i śródlądowy. Samorząd województwa wspólnie z władzami Bydgoszczy opracują też w ramach projektu studium wykonalności portu multimodalnego na Wiśle, zlokalizowanego pomiędzy Bydgoszczą a Solcem Kujawskim.
W uroczystej inauguracji rejsu w Porcie Gdańsk uczestniczył członek zarządu województwa Sławomir Kopyść
- Spot radiowy promujący rejs
- Klip video promujący rejs
- Film „Wisła. Rzeka życia” wyprodukowany na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego (reż. Sławomir Lewandowski)
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
14 kwietnia 2017 r.
ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia 2017 r.