Kolęda dla Nieobecnych
Z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego odbyło się we wtorek (17 grudnia) tradycyjne bożonarodzeniowe spotkanie pod pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939. Uroczystą oprawę ceremonii zapalenia zniczy przygotowali harcerze z Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej Związku Harcerstwa Polskiego.
– W przededniu Bożego Narodzenia tradycyjne pamiętamy o 30 tysiącach bestialsko zamordowanych głównie przez własnych sąsiadów mieszkańców Pomorza. Dziś ich wspominamy, oddajemy im hołd, modlimy się i apelujemy o zgodę narodową. O zgodę, bo jako naród jesteśmy najbardziej zagrożeni wtedy właśnie, kiedy jesteśmy wewnętrznie skłóceni – mówił pod pomnikiem marszałek Piotr Całbecki. W uroczystości uczestniczyli również m.in. parlamentarzyści, wicewojewoda Piotr Hemmerling, reprezentacja samorządu miejskiego Torunia i przedstawiciele środowisk kombatanckich.
Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, symboliczne miejsce upamiętnienia polskich cywili zamordowanych w pierwszych miesiącach niemieckiej agresji na Polskę jesienią i zimą 1939, powstał z inicjatywy marszałka Piotra Całbeckiego. Jego głównym elementem jest bryła z białego kamienia z dużą wyrwą pośrodku, odsłaniającą płytę z nazwami ponad 400 miejsc kaźni.
Zobacz Zbrodnia pomorska – pamiętamy
W tym roku po raz drugi obchodziliśmy ustanowiony przez Sejm RP Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. Data została wybrana nieprzypadkowo – to dzień urodzin doktora Józefa Bednarza, psychiatry, dyrektora szpitala psychiatrycznego w Świeciu w latach 30. ubiegłego wieku, który dobrowolnie poszedł na śmierć nie chcąc opuścić pacjentów, których niemieckie władze okupacyjne uznały za „niegodnych życia”.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
17 grudnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18 grudnia 2024 r.