200 tysięcy złotych z Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego
Minimum 200 tysięcy złotych wyniesie dochód z szóstego Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, który odbył się 30 stycznia w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Wsparcie trafi do podopiecznych dwóch instytucji prowadzonych przez siostry elżbietanki: Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Grudziądzu oraz Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim. Tegoroczną edycję balu zorganizowaliśmy wspólnie z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim. Głównym darczyńcą były Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych.
– Dziękuję wszystkim, którzy dobrze życzyli naszej inicjatywie. Na nasz apel o pomoc odpowiedziało wiele osób, instytucji i różnych podmiotów, które przekazały wspaniałe rzeczy na licytacje. W sposób szczególny dziękuję Toruńskim Zakładom Materiałów Opatrunkowych i prezesowi firmy Jarosławowi Józefowiczowi, który wraz zarządem podjęli decyzję o przyjęciu roli głównego darczyńcy balu. Dzięki temu dochód z balu wzrośnie o 50 tysięcy złotych – mówi marszałek Piotr Całbecki.
– Cieszę się, że dobroczynność zwyciężyła, co wynika z kwot, liczby uczestników i radości zabawy. Satysfakcją jest również to, że Centrum Kulturalno-Kongresowe w Toruniu spełniło nową rolę miejsca, gdzie można organizować bale. To także potwierdzenie, że centrum będzie miejscem służącym całemu regionowi – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.
– Od początku istnienia Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych czynnie włączają się w działalność społeczną. Ten rok jest dla nas szczególnie ważny, ponieważ świętujemy podwójny jubileusz: 65-lecia istnienia TZMO oraz 25-lecia powołania spółki akcyjnej. Wspólnie z marszałkiem województwa i prezydentem Torunia organizowaliśmy wiele ważnych inicjatyw, między innymi od 18 lat kreujemy Toruń jako główną stolicę opieki długoterminowej – podkreśla Anna Chudziak z TZMO.
VI Marszałkowski Bal Dobroczynny w liczbach i ciekawostkach:
- Około 200 tysięcy złotych – to aktualna suma środków zebranych podczas VI Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego. Pieniądze trafią do dwóch instytucji prowadzonych przez siostry elżbietanki: Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Grudziądzu oraz Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim.
- VI Marszałkowski Bal Dobroczynny zorganizowaliśmy wspólnie z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim.
- 50 tysięcy złotych przekazały na rzecz zbiórki Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych – darczyńca strategiczny balu.
- 170 darczyńców – dyplomaci, instytucje i firmy z regionu oraz samorządowcy i znane osobistości z całej Polski – włączyło się w organizację VI Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego.
- Niemal 200 par bawiło się podczas balu. Goście tańczyli na parkiecie o powierzchni 225 metrów kwadratowych. Dominującym kolorem sukien balowych była czerń. Na stołach nie zabrakło produktów tradycyjnych z regionu, m. in. półgęska, żuru kujawskiego i kajmaku.
- 7 przedmiotów oraz 3 worki z nieznaną zawartością trafiły na licytację główną, którą poprowadził dziennikarz Rafał Rykowski. Suma zebranych w ten sposób środków to 66 tysięcy złotych.
- Po 20 tysięcy złotych zapłacili nabywcy grafiki Pabla Picassa „Le Gout du Bonheur No. 2” oraz odlanej w brązie rzeźby przedstawiającej postać Józefa Piłsudskiego – najdrożej wylicytowanych przedmiotów podczas aukcji głównej.
- 100 przedmiotów zakupiono podczas licytacji cichej. Suma zebranych w ten sposób środków to 67 tysięcy złotych.
- 6 tysięcy złotych zapłacił nabywca obrazu Jerzego Stachury „Kutry w porcie” – najdrożej wylicytowanego przedmiotu podczas aukcji „cichej”.
- 19 razy podbijano cenę najpopularniejszego przedmiotu na licytacji cichej. Reprint „Starej baśni” J. I. Kraszewskiego wylicytowano ostatecznie za 3 tysiące złotych.
- 340 losów za 50 złotych każdy sprzedano podczas loterii fantowej. Konto zbiórki zasiliło w ten sposób 17 tysięcy złotych. Sprzedawane przez harcerzy kolorowe losy przygotowali podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Korczaka w Toruniu.
- Telewizor, wygrany podczas balowej loterii, z woli nabywców trafi do tegorocznych beneficjentów zbiórki – podopiecznych Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Grudziądzu.
- 47 artystów wystąpiło podczas balu. Oprawę muzyczną zapewnili Eliasz Orchestra, Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis oraz DJ Funktion. Wystąpili także Katarzyna Żak, Mariusz Lubomski, Jacek Beszczyński, Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, Natalia Mućka ze szkoły tanecznej Jagielski Dance Project oraz artyści z Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego.
- 60 2030 0045 1110 0000 0419 5730 – to oficjalny numer konta prowadzonej w ramach balu zbiórki publicznej. Pieniądze można wpłacać do 29 lutego. Ostateczną kwotę, która trafi do beneficjentów poznamy w marcu.
Czytaj też:
- Marszałkowski Bal Dobroczynny 2016
- Beneficjenci Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego
- Balowa aukcja charytatywna
- Rozmowa z siostrą Małgorzatą Kwiatkowską, dyrektorką Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie w Kamieniu Krajeńskim
- Rozmowa z siostrą Teresą Napiórkowską, dyrektorką Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Grudziądzu
Strona internetowa Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego: balmarszalka.kujawsko-pomorskie.pl
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
2 lutego 2016 r.
Ostatnia aktualizacja: 8 lutego 2016 r.