Aktualności

Fot. Andrzej Goiński
Fot. Andrzej Goiński

Jak poprawić jakość życia chorych z demencją

Zaniki pamięci, trudności z orientacją w czasie i przestrzeni, kłopoty z nazywaniem i mówieniem, apatia, zmienność nastroju – to problemy, z jakimi zmagają się osoby z demencją. O tym, jak sobie z nimi radzić i jaką opieką otaczać chorych z otępieniem opowiedzieli specjaliści podczas środowej (27 listopada) konferencji w Hotelu Zawisza w Bydgoszczy. Wydarzenie zorganizował Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu.

 

Otępienie zwane również demencją powoduje zaburzenie wyższych funkcji poznawczych, czyli pamięci, myślenia, orientacji, rozumienia, zdolności uczenia się. Chorobie otępiennej często towarzyszą zaburzenia zachowania i nastroju.

 

Tematem spotkania były m.in. nowe metody leczenia chorych otępiennie oraz nowatorskie formy wparcia dla opiekunów osób z demencją. Wystąpienia zaprezentowali dr Ludmiła Zając-Lamparska, pracująca na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, dr Beata Bugajska, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych szczecińskiego magistratu, Daniel Wójcik reprezentujący Dolnośląską Fundację Alzheimerowską, dr Robert Kucharski i dr Katarzyna Łachut z Centrum Psychoneurologii Wieku Podeszłego Pallmed oraz realizatorzy projektu Kujawsko-Pomorskie Środowiskowe Centrum Opieki Psychogeriatrycznej w Otępieniach. Spotkanie zakończył panel dyskusyjny, w którym głos zabrali m.in. geriatra dr Anna Wojtaszek, fizjoterapeutka Małgorzata Rewers i opiekunka osoby chorej otępiennie Aleksandra Sumińska.

 

Program konferencji

 

Więcej informacji na stronie organizatora.

 

Organizację wydarzenia wspiera samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu jest jednostką organizacyjną samorządu województwa.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

27 listopada 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 28 listopada 2019 r.