Aktualności

100. mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce, fot. Paweł Skraba

Dziewięć medali dla kujawsko-pomorskich sportowców

Dwa złote, cztery srebrne i trzy brązowe medale wywalczyli lekkoatleci z Kujaw i Pomorza w jubileuszowej 100. edycji mistrzostw Polski seniorów rozgrywanych w Bydgoszczy. Imprezę wsparł finansowo samorząd województwa.

Tytuł mistrzowski zdobyła Klaudia Kazimierska (Vectra Włocławek) w biegu na 1500 metrów. Podopieczna Agnieszki Nowakowskiej tydzień wcześniej podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej  wynikiem 4:01.89 zapewniła sobie kwalifikację olimpijską na igrzyska w Paryżu.

Drugie złoto dla regionu padło łupem Norberta Kobielskiego (MKS Inowrocław) w skoku wzwyż. Tę konkurencję całkowicie zdominowali skoczkowie z Kujaw i Pomorza, bowiem srebro zdobył Mateusz Kołodziejski (Zawisza Bydgoszcz) a brąz Damian Donakowski (Olimpia Grudziądz).

Jednym z najbardziej oczekiwanych finałów był bieg na 400 m kobiet z udziałem mistrzyni Europy i rekordzistki Polski Natalii Kaczmarek. Zawodniczka Podlasia Białystok nie miała sobie równych i wygrała w czasie 50.77. Na drugim miejscu finiszowała Marika Popowicz-Drapała (Zawisza Bydgoszcz) z nowym wartościowy rekordem życiowym – 51.42. To już sześćdziesiąty medal mistrzostw Polski w bogatej kolekcji sprinterki Zawiszy. Popowicz-Drapała sygnalizuje olimpijską formę i potwierdziła, że jest obecnie „numerem dwa” w biegu na jedno okrążenie pań.

Srebrne krążki wywalczyli także Patryk Sieradzki (Zawisza Bydgoszcz) w biegu na 800 m oraz Adrian Brzeziński (MKL Toruń) w skoku w dal. Torunianin zajął również trzecie miejsce w finale sprintu na 100 m. Brązowym medalem pożegnał się z mistrzostwami Polski kończący karierę tyczkarz Paweł Wojciechowski. Zawodnika Zawiszy wyprzedzili Robert Sobera i Piotr Lisek.

Podczas mistrzostw – będących ostatnią szansą na wypełnienie minimum olimpijskiego – zanotowano kilka znakomitych rezultatów. Rekord Polski w biegu na 110 m przez płotki wyrównał Jakub Szymański – 13.25. Sypnęło rekordami w kategoriach młodzieżowych. Mistrzem Polski na 200 metrów, z nowym rekordem Polski juniorów U20 – 20.50 został Marek Zakrzewski. Maksymilian Szwed – mistrz Polski na 400 m – ustanowił nowy rekord Polski U23 – 45.25. Na tym samym dystansie zaledwie 17-letnia Anastazja Kuś, pobiła rekord Polski U18 – 52.26.