Dzień Wojska Polskiego
W całym kraju obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego. W toruńskich uroczystościach uczestniczył marszałek Piotr Całbecki. Wicemarszałek Aneta Jędrzejewska reprezentowała samorząd województwa podczas ceremonii w Lipnie i Kikole w powiecie lipnowskim, członek zarządu województwa Marek Wojtkowski we Włocławku.
Wydarzenia w Toruniu rozpoczęły się mszą w kościele garnizonowym przy placu Św. Katarzyny, skąd pododdziały wojska i pozostali uczestnicy celebry przeszli po zakończeniu eucharystii pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie z wojskowym ceremoniałem złożono kwiaty.
– Cud nad Wisłą to nie tylko bitwa warszawska, ale cała linia Wisły, która była broniona przez polskiego żołnierza również tu, na Kujawach i Pomorzu. Na przedpolach Włocławka i Torunia toczyły się bitwy, toczyła się obrona. Tu wiązano nieprzyjacielskie wojska aby dokonać 15 sierpnia „cudu nad Wisłą”, który przeszedł do historii wojen nie tylko Polski, ale i świata. Jest uznawany w katalogu wszystkich bitew za jedną z najważniejszych, które rozegrały się w historii cywilizacji. Za zwycięstwo w obronie prawdy, w obronie wolności. Chylę czoła przed polskimi żołnierzami, ich rodzinami, przed wszystkimi, którzy podjęli się w tych czasach, niełatwych i niebezpiecznych, służyć ojczyźnie. Aby nigdy nie zabrakło wdzięczności narodu, któremu służycie – mówił w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki.
Na Rynku Nowomiejskim można było oglądać będące na wyposażeniu toruńskiego garnizonu sprzęt i uzbrojenie. Całość zorganizowało Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia.
We Włocławku obchodom Święta Wojska Polskiego, na które zapraszały władze miasta, towarzyszyły uroczystości poświęcone 104. rocznicy obrony miasta przed bolszewikami w 1920 roku. Ceremonie odbyły się pod pomnikiem Żołnierza Polskiego i pomnikiem Obrońców Wisły 1920. W samo południe odbyła się uroczysta msza w bazylice katedralnej.
Na uroczystości w Lipnie i w Kikole złożyły się zorganizowane przez lokalne władze samorządowe spotkania oficjalne pod pomnikami poświęconymi bohaterom, którzy oddali życie walcząc o niepodległość ojczyzny, oraz uroczyste ceremonie religijne.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
14 sierpnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 16 sierpnia 2024 r.