Dworce kolejowe – nasze wizytówki
Wąbrzeźno i Tuchola to przykłady lokalnych społeczności, które poważnie traktują zobowiązanie by dostępność komunikacyjną powiązać z rozwiązaniami stawiającymi na publiczny transport przyjazny środowisku. Inwestycje dotyczące dworców kolejowych w tych miastach należy uznać za wzorowe wykorzystanie przeznaczonych na ten cel unijnych środków.
– Dworce kolejowe to oczywiście ważny element infrastruktury transportowej, a te przyjazne, czyste i funkcjonalne, mogą zachęcić do korzystania z pociągu jako środka lokomocji. Ale są też wizytówką miasta i regionu. Cieszę się, że lokalne samorządy czują się za nie odpowiedzialne – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
W Wąbrzeźnie władze miejskie zrewitalizowały zaniedbany wcześniej teren przydworcowy, który obecnie jest nie tylko elegancką wizytówką miejscowości i miejscem, w które nie strach zapuścić się wieczorem, ale podstawą do budowania kolejnych elementów tego, co nazywamy zintegrowaną platformą przesiadkową. Powstały tu ciąg pieszo-rowerowy, wpisujący się w sieć miejskich ścieżek rowerowych, umożliwia wygodny dojazd do dworca rowerem i bezpieczne zaparkowanie jednośladu by udać się w dalszą podróż, do pracy lub szkoły, pociągiem. Utwardzony parking pozwala zaproponować podobne rozwiązanie właścicielom aut – samochód można pozostawić na przydworcowym parkingu. Z uznaniem należy się też odnieść do uporządkowania przydworcowego skweru, na którym ustawiono nowe ławki i zamontowano nowe oświetlenie.
Całość kosztowało ponad milion złotych. Przedsięwzięcie przeprowadził samorząd miejski Wąbrzeźna, który otrzymał na ten cel marszałkowskie dofinansowanie w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.
Nowoczesność z jednoczesnym zachowaniem zabytkowego charakteru – taki jest po rewitalizacji XIX-wieczny dworzec kolejowy w Tucholi. Na stworzenie koncepcji modernizacji budynku samorząd województwa pozyskał środki z międzynarodowego projektu Inter-Regio-Rail, przeprowadzenie prac budowlanych było możliwe dzięki dotacji z naszego RPO 2014-2020. Budynek przeszedł gruntowną rewitalizację, wymieniono instalacje wewnętrzne, z myślą o osobach z niepełnosprawnościami m.in. zainstalowano windę, puste wcześniej pomieszczenia zaadaptowano m.in. na potrzeby inkubatora przedsiębiorczości i kompleksu szkoleniowego.
Inwestorem była gmina Tuchola, która otrzymała na ten cel marszałkowskie dofinansowanie w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Wartość przedsięwzięcia przekroczyła 3 miliony złotych.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
21 marca 2023 r.