Dotacje z myślą o zabytkach
Dworzec kolejowy w Aleksandrowie Kujawskim, Fort II Twierdzy Chełmno, kamienice w Toruniu i Bydgoszczy, Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Nakle nad Notecią i kościoły z całego regionu – w sumie 194 instytucjom przyznano w 2019 roku wsparcie w ramach marszałkowskiego programu ochrony zabytków. W czwartek (4 lipca) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste wręczenie umów o dofinansowanie.
– Wsparcie na odnawianie zabytków przekazujemy od lat. Chodzi zarówno o remonty dachów i ścian, jak i zadania z zakresu renowacji wnętrz czy konserwacji cennego wyposażenia zabytkowych gmachów. Dziękuję właścicielom i administratorom tych obiektów za współpracę, zaangażowanie i opiekę nad materialnym dziedzictwem regionu – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Suma dotacji przyznanych w tym roku na sfinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych w kujawsko-pomorskich zabytkach wpisanych do rejestru w tym roku wynosi 19,5 mln złotych. Środki pochodzą z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (w wysokości 18,4 mln zł) oraz z budżetu województwa (1,5 mln zł). Całkowita wartość całego, tegorocznego, projektu wraz z wkładem własnym beneficjentów wynosi 27,5 mln złotych.
Lista wszystkich dotacji z podziałem na powiaty
Wśród przykładowych inwestycji, które uzyskały dofinansowanie są:
- Przebudowa części pomieszczeń zabytkowego budynku dworca kolejowego w Aleksandrowie Kujawskim na pomieszczenia ogólnokulturalne, administracyjno-biurowe, socjalno-magazynowe oraz poczekalnią dla podróżnych – remont stropu nad holem głównym wraz z pracami konserwatorskimi i restauratorskimi przy oszkleniu witrażowym doświetlenia holu głównego.
- Prace konserwatorskie dla malarstwa naściennego w gmachu Biblioteki im. W. Kulerskiego w Grudziądzu.
- Remont budynku mieszkalnego bednarza, stróża i straży wojskowej, magazynu solnego w Bobrownikach.
- Konserwacja elewacji budynków Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku
- Konserwacja i restauracja ołtarza p.w. św. Teresy z kościoła p.w. św. Mikołaja Biskupa w Kowalewie Pomorskim.
W czasie ostatniej dekady na realizację zadań związanych z restauracją i remontami konserwatorskimi w kujawsko-pomorskich zabytkach przeznaczyliśmy blisko 90 milionów złotych. Wsparcie pochodzi z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego i budżetu województwa. W tym czasie przeprowadzono ponad 1,6 tysiąca prac w ponad 400 zabytkach. Najwięcej z nich to kościoły, a wśród nich wiele świątyń w niewielkich wsiach. Na liście dotowanych prac nie brakuje też pałaców, zamków i dworów, kamienic i budynków mieszkalnych oraz zabytkowych gmachów szkół, muzeów i innych instytucji. Naszą aktywność w dziedzinie ochrony zabytków zauważyła Unia Europejska, która przyznała naszemu województwu prestiżowe wyróżnienie Europa Nostra.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
4 lipca 2019 r.
Ostatnia aktualizacja: 5 lipca 2019 r.