Aktualności

Wizyta w toruńskim forcie IV, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Wizyta w toruńskim forcie IV, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Dobre rozwiązania w ekoturystyce

W Kujawsko-Pomorskiem nie brakuje atrakcji turystycznych. Zarówno tych kulturowych, jak i przyrodniczych. Cennym działaniem jest łączenie ich w ścieżki tematyczne. Takimi w naszym województwie są miedzy innymi Szlak TeH2O, W Labiryntach Natury Borów Tucholskich, Kujawsko-pomorskie zakamarki i konstelacje dobrych miejsc oraz Szlak Fortyfikacji. Od wtorku do czwartku (17-19 września) w naszym regionie gościmy partnerów międzynarodowego projektu ThreeT. Celem spotkań jest opracowanie założeń dalszej popularyzacji regionalnych ścieżek tematycznych w zakresie ekoturystyki.

 

Projekt ThreeT jest przedsięwzięciem współpracy międzyregionalnej (tworzą go partnerzy z regionów z ośmiu krajów – Polska, Włochy, Hiszpania, Finlandia, Rumunia, Węgry, Malta, Niemcy) z Programu Interreg Europa, którego celem jest popularyzowanie miejsc z walorami dziedzictwa kulturowego i naturalnego poprzez tworzenie ścieżek tematycznych lub rozbudowę i rozwój już istniejących.

 

Partnerzy projektu ThreeT stanowią dla siebie forum wymiany informacji i dobrych praktyk, które pozwalają rozwijać nowe oferty dla ekoturystyki. Chętnie dzielimy się rozwiązaniami z naszego regionu, przy jednoczesnej nauce od naszych partnerów – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W Kujawsko-Pomorskiem partnerzy projektu we wtorek (17 września) odwiedzili atrakcje Borów Tucholskich: torfowiskowy rezerwat Jeziorka Kozie, Ośrodek Edukacji Przyrodniczo Leśnej w Woziwodzie, Cekcyn, przepłynęli kajakiem z Woziwody do kampingu w Gołąbku i odbyli spacer ścieżką przyrodniczo-edukacyjną „Jelenia Wyspa”, w środę (18 września) przeszli szlakiem TeH2O, zaś w czwartek (19 września) zobaczyli toruńskie fortyfikacje. Pokazaliśmy naszym gościom dobre rozwiązania w zakresie turystyki proekologicznej: budowę infrastruktury turystycznej (parkingi, ścieżki rowerowe, trasy kajakowe), sposoby popularyzacji miejsc mniej znanych czy umiejętne połączenie natury z technologią. Wnioski z wizyty w naszym regionie będą wykorzystane do realizacji projektów na terenach turystycznych naszych regionów partnerskich. W podobnych wizytach za granicą uczestniczą przedstawiciele województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Partnerzy projektu ThreeT:                                                      

  • Prowincja Livorno (Włochy)
  • Region Toskania (Włochy)
  • Rada Regionu Centralnej Finlandii (Finlandia)
  • Urząd ds. Planowania (Malta)
  • Województwo Kujawsko-Pomorskie (Polska)
  • Rząd Lokalny Wyspy Teneryfa (Hiszpania)
  • Rada Okręgu Brasov (Rumunia)
  • Urząd samorządowy Komitatu Vas (Węgry)
  • Regionalny Zarząd Centralny Hessen (Niemcy)

 

O wyzwaniach związanych z rozwojem turystyki, mówił w poniedziałek (16 września), podczas posiedzenia Komisji Zasobów Naturalnych Komitetu Regionów (NAT) w Brukseli, marszałek Piotr Całbecki. Więcej w materiale: „Marszałek w Brukseli o wyzwaniach związanych z rozwojem turystyki”.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

17 września 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 19 września 2019 r.

 

Wizyta w toruńskim forcie IV, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWizyta w toruńskim forcie IV, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWizyta w toruńskim forcie IV, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWizyta w toruńskim forcie IV, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWizyta w toruńskim forcie IV, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWizyta w toruńskim forcie IV, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl