Aktualności

Podpisanie umów na przewozy kolejowe z Laskowic Pomorskich do Wierzchucina i z Rypina Brodnicy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Podpisanie umów na przewozy kolejowe z Laskowic Pomorskich do Wierzchucina i z Rypina Brodnicy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Do Brodnicy, Rypina i Wierzchucina szybciej niż samochodem i za złotówkę

Minimum sześć par pociągów od grudnia 2026 roku będzie przewozić pasażerów na liniach kolejowych Laskowice Pomorskie-Wierzchucin i Rypin-Brodnica. W poniedziałek (21 lipca) marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Aneta Jędrzejewska w Urzędzie Marszałkowskim podpisali umowy na świadczenie usług przewozowych na tych dwóch trasach z prezesem zarządu spółki Arriva Danielem Adamką i wiceprezesem Marcinem Polewiczem. Przewoźnik, który został wybrany w postępowaniu przetargowym, będzie świadczył usługi do 2030 roku.

 

Regionalne połączenia kolejowe służą przede wszystkim mieszkańcom naszego województwa, którzy bezpiecznie w komfortowych warunkach mogą dotrzeć do pracy, szkoły i na wypoczynek. Z każdym rokiem poszerzamy naszą ofertę komunikacyjną. Organizowany przez samorząd województwa transport kolejowy rozkwita. Zaufanie pasażerów, o czym świadczą liczby, zbudowaliśmy punktualnością i konsekwencją w utrzymaniu rozkładu jazdy. Naszymi pociągami przejechało już 8 milionów podróżnych – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

 

W tych połączeniach najistotniejszy jest czas podróży – dodała wicemarszałek Aneta Jędrzejewska. – Odcinek między Laskowicami Pomorskimi a Wierzchucinem wygodnymi i klimatyzowanymi pociągami pasażerowie przejadą w 33 minuty – o 6 minut krócej niż samochodem. Trasę Rypin-Brodnica pociąg pokona w 23 minuty! Kilkanaście minut szybciej od autobusu.

 

W uroczystym podpisaniu umów wzięli również udział przedstawiciele samorządów, przez które przejadą pociągi Arrivy: starosta rypiński Jarosław Sochacki, starosta świecki Paweł Knapik, członek zarządu powiatu brodnickiego Piotr Grążawski, burmistrz Rypina Paweł Grzybowski, wójt gminy Cekcyn Jacek Brygman, wójt gminy Jeżewo Maciej Rakowicz, zastępca burmistrza Brodnicy Krzysztof Hekert, naczelnik Wydziału Budownictwa i Komunikacji Starostwa Powiatowego w Tucholi Zofia Hekert.

 

Minimum sześć par pociągów

Pociągi wyjadą na tory w grudniu 2026 roku i będą kursować do 2030 roku. W tym okresie między Brodnicą a Rypinem oraz Laskowicami Pomorskimi i Wierzchucinem będzie jeździć co najmniej sześć par pociągów na dobę.

 

Na obsługę połączeń na trasie Laskowice Pomorskie–Wierzchucin (z możliwością wydłużenia do Grudziądza i Chojnic) samorząd województwa przeznaczy 15 milionów złotych oraz 13 milionów złotych na obsługę połączeń kolejowych Brodnica–Rypin (z możliwością wydłużenia do Grudziądza i Torunia).

 

Podjęliśmy rozmowy z samorządem województwa mazowieckiego, aby pociągi kursujące na trasie Brodnica–Rypin kończyły swój bieg w Sierpcu.

 

Przez pierwszy miesiąc przewozów (od 13 grudnia 2026 roku do 17 stycznia 2027 roku) na obu odcinkach za bilet podróżni zapłacą złotówkę. Dla pasażerów, którzy ukończyli 65 lat przez cały okres obowiązywania umów (do 2030 roku) bilety na przejazd będą kosztować tylko 4 złote.

 

Obsługa połączeń będzie realizowana przez nowoczesne pociągi wyposażone w klimatyzację, toaletę dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i miejsca do przewozu minimum czterech rowerów.

 

Zobacz

 

Remont infrastruktury kolejowej

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe w Rypinie i Brodnicy prowadzi prace modernizacyjne infrastruktury kolejowej. Remont poprzedziły negocjacje samorządu województwa ze spółką kolejową, których efektem jest inwestycja, która pozwoli na realizację kolejowych przewozów pasażerskich bezpiecznie i z odpowiednią prędkością.

 

Zobacz Do Rypina i Brodnicy z Arrivą

 

W grudniu tego roku po 14 latach doprowadziliśmy do powrotu połączenia kolejowe z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.

 

Zobacz Pod ciechocińskie tężnie z Polregio

 

Samorząd województwa organizuje pasażerskie przewozy kolejowe w regionie i dotuje w tym roku kwotą 237 mln złotych. Są to koszty rekompensat dla Arrivy i Polregio oraz koszty dostępu do infrastruktury kolejowej i opłaty dworcowe – 31,3 milionów zł.

 

Zakupiliśmy również i jesteśmy właścicielami trzech czwartych pociągów (37 składów) obsługujących pasażerskie połączenia w naszym regionie. W 2027 roku do eksploatacji dołączy siedem nowoczesnych pociągów elektrycznych wyprodukowanych przez bydgoską Pesę.

 

Zobacz Nowe pociągi regionalne z Pesy

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 lipca 2025 r.

Ostatnia aktualizacja: 23 lipca 2025 r.