Dni pełnych radości, miłości i wsparcia!
„Życie nie może być nudne” – mówi Aniela Kruszczyńska, mieszkanka Inowrocławia, która właśnie świętuje swoje setne urodziny. Jej słowa doskonale oddają ducha tego wyjątkowego jubileuszu. Wraz z Wiktorem Konradem Wiśniewskim dołączyli do grona wyróżnionych medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.
Z urodzoną 31 grudnia 1924 roku w Truskolasach nieopodal Częstochowy Anielą Kruszczyńską spotkali się przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, prezydent Inowrocławia Arkadiusz Fajok oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Inowrocławiu Jack Nijak. Choć w dokumentach jako oficjalna data urodzenia pani Anieli widnieje 26 stycznia 1925 roku – dzień chrztu, dla najbliższych nie ulega wątpliwości, że jej niezwykłe życie rozpoczęło się w ostatnich godzinach starego roku.
Już w młodości przyszło jej mierzyć się z trudnościami. W czasie II wojny światowej, przez dwa lata ukrywała się z rodziną w lesie, a następnie została wywieziona na roboty przymusowe do Niemiec. Pracowała w fabryce pod Wrocławiem, a później w gospodarstwie w okolicach Drezna, gdzie doczekała wyzwolenia w maju 1945 roku. Warunki były trudne – praca odbywała się na trzy zmiany, ale jak sama wspomina, nie była aż tak wyczerpująca. Po wojnie ułożyła życie w Polsce. Wyszła za mąż w 1947 roku i zamieszkała w Inowrocławiu, wychowując czworo dzieci. Przez wiele lat pracowała w zakładach drobiarskich oraz w handlu. Doczekała się siedmiorga wnuków i siedmiorga prawnuków, a jej imię nosi jedna z prawnuczek.
Mimo upływu lat Pani Aniela nie traci pogody ducha. Interesuje się literaturą i ceni kontakt z bliskimi. Jest bardzo optymistycznie nastawiona do życia, a poczuciem humoru, zaraża wszystkich wokół, udowadniając, że uśmiech to najlepsze lekarstwo na każdą trudność. „Pomysły same przychodzą do głowy, jak się musi. Życie nie może być nudne – trzeba się spotykać, śmiać i jakoś sobie radzić.”– mówi jubilatka, dla której spotkania z rodziną i wspomnienia z przeszłości pozostają największym skarbem.
Wiktor Konrad Wiśniewski, urodzony 10 grudnia 1923 roku w Lichnowie koło Sępólna, od zawsze ceni sobie aktywność na świeżym powietrzu. Mimo sędziwego wieku wciąż chętnie spędza czas na wędkowaniu i rowerowych przejażdżkach. Niezwykłego nestora odwiedzili rzecznik prasowa Beata Krzemińska oraz burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski z kierowniczką Urzędu Stanu Cywilnego w Więcborku Wioletą Łańską, by wspólnie świętować imponujący jubileusz.
Wiktor pochodzi z licznej rodziny, miał siedmioro rodzeństwa. Dzieciństwo spędził, pomagając w rodzinnym gospodarstwie. Podczas wojny pozostał w domu, wspierając bliskich w codziennych obowiązkach. Po wojnie poznał Stanisławę, pochodzącą z Kielecczyzny, z którą wzięli ślub 64 lata temu. Ich życie było pełne wzajemnego wsparcia i miłości. Stanisława opiekowała się domem i wychowywała ośmioro dzieci, trzech synów i pięć córek.
Wiktor zyskał opinię „złotej rączki”. Pracował w Państwowych Gospodarstwach Rolnych, zajmował się murarstwem i prowadził własne gospodarstwo. Był znany z pracowitości i gotowości do niesienia pomocy. Gra w karty, zwłaszcza w „tysiąca”, to kolejna pasja pana Wiktora. Do dziś zasiada z przyjemnością do partii. Pan Wiktor jest bardzo gościnny, dba o swoich gości, sprawiając, że czują się jak w domu. Zawsze ma przygotowany słodki poczęstunek, a jego umiejętność tworzenia niezapomnianej atmosfery sprawia, że każda wizyta staje się wyjątkowa.
Samorząd województwa honoruje stuletnich mieszkańców regionu od 2018 roku, medal Unitas Durat odebrało do dziś ponad czterysta osób. Rodziny mieszkańców regionu, którzy w najbliższym czasie kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mailowym: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl.
Więcej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
24 stycznia 2025 r.