17 milionów złotych na ochronę zabytków
Od prac budowlanych poprzez remonty konserwatorskie po restaurację dzieł sztuki – samorząd województwa od 14 lat realizuje program ochrony kujawsko-pomorskich zabytków. Tegoroczne rekordowe wsparcie wyniosło blisko 17 mln zł. Umowy dotacyjne wręczyli we wtorek (23 sierpnia) przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Zdjęcia do pobrania
– Jesteśmy regionem niezwykle bogatym w zabytki, dlatego cieszy fakt, że nasz program, dzięki któremu przywracamy im dawną świetność, rokrocznie obejmuje kolejne obiekty. Chciałbym podziękować za państwa zaangażowanie, za to, że na co dzień troszczycie się o nasze dziedzictwo i zabiegacie o dotacje. Jako samorząd województwa będziemy nadal konsekwentnie wspierać wasze działania – mówił podczas spotkania wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
– Cyprian Kamil Norwid pisał, że „przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej”. Dbanie o dziedzictwo naszej kultury to nie tylko obowiązek, ale także misja. Dzięki miejscom, które odzyskują swój blask zbliżamy się do dobra, prawdy i piękna. Za wzruszenia, które towarzyszą nam przy obcowaniu z zabytkami, serdecznie dziękuję – zwróciła się do beneficjentów przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.
Najwyższe przekazane w tym roku wsparcie wyniosło 300 tysięcy złotych. Wśród 197 wybranych do dofinansowania zadań są prace konserwatorskie i restauratorskie w kościołach, w tym w świątyniach w niewielkich miejscowościach, kompleksach pałacowo-dworskich, kamienicach i budynkach oraz zabytkowych gmachach instytucji wpisanych do rejestru zabytków.
Dotacje, na które składają się środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz budżetu województwa, umożliwią m.in.:
- remont konserwatorski ścian neogotyckich kościoła parafialnego św. Mateusza w Bądkowie (powiat aleksandrowski),
- kolejny etap prac przy pokryciu dachu wieży kościoła Wniebowzięcia NMP w Osieku (powiat brodnicki),
- prace konserwatorskie elewacji południowej kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy (1910-1913),
- konserwacja polichromii we wnętrzu kościoła parafialnego śś. Apostołów Piotra i Pawła w Tucznie (powiat inowrocławski),
- kontynuację prac konserwatorskich i restauratorskich przy wyposażeniu cerkwi św. Mikołaja we Włocławku,
- prace konserwatorskie chóru muzycznego z balustradą i prospektem organowym z kościoła parafialnego św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Świerczynkach (powiat toruński).
Lista dotacji z podziałem na powiaty (PDF)
Czytaj także Program ochrony zabytków: mamy się czym pochwalić
Program ochrony zabytków w liczbach:
- program realizujemy od 14 lat
- na realizację ponad2,2 tys. projektów trafiło dotychczas 144,5 mln zł
- rekordowe 17 mln zł wyniosło ubiegłoroczne wsparcie
- w 2022 roku dotacje trafiły na realizację 197 zadań na terenie całego regionu.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
23 sierpnia 2022 r.
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2022 r.