Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Wiosenne porządki – obowiązki na miarę wzrostu

Grafika - Wiosenne porządki! Obowiązki na miarę wzrostu!

Obowiązki dziecka w domu nie muszą sprowadzać się wyłącznie do sprzątania po sobie. Przeciwnie, warto już od najmłodszych lat uczyć dziecko współpracy i poczucia odpowiedzialności za to, co wspólne.

 

Faktem jest, że ludzie – a więc tym bardziej dzieci – uczą się nowych umiejętności i rzeczy, poprzez obserwację i naśladowanie innych osób z otoczenia. Najbliższą grupą dla maluchów jest rodzina, więc w tym przypadku wzorem dla najmłodszych są ich rodzice. Maluchy chcą być częścią wspólnoty, którą tworzą, i chcą mieć w niej czynny udział. Warto więc już od najmłodszych lat angażować je w różnego rodzaju obowiązki domowe.

 

Dzieci kochają domowe obowiązki, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je do tego zaangażować. Dzieci nie tylko dobrze się przy tym bawią, ale zyskują też mnóstwo pożytecznych umiejętności, które przydadzą się im w dorosłym życiu. Wspólne gotowanie czy pieczenie ciast, dla dzieci nawet sprzątanie może być przygodą, jeśli tylko uczestniczymy w nim razem.

 

Gdy do naturalnej chęci nauki dodać dziecięcy entuzjazm i potrzebę zaangażowania w zadania rodzinnej wspólnoty, jakiej chcą być aktywną częścią, okazuje się, że w prosty sposób możemy zyskać w domu małych pomocników – wystarczy pójść śladem kolejnych etapów rozwoju dzieci.

 

Pamiętaj, nie liczy się idealny efekt, lecz chęci i zapał! Nie warto strofować dziecka za krzywo poukładane książeczki czy niedokładnie starty kurz. To prawda, że rezultaty pracy małych dzieci często wymagają od rodziców cierpliwości, poprawiania, ale zdecydowanie opłaca się motywować pociechę do podejmowania takich prób i działań. Ważne, by nie gasić entuzjazmu dziecka, kiedy samo przychodzi z chęcią pomocy! – bo pozwalając mu na nią, właśnie w ten sposób uczymy je samodzielności i współdziałania.

 

Wykorzystując naturalne zainteresowanie dziecka domowymi zajęciami, warto angażować je w różne prace, proponując mu współodpowiedzialność na miarę jego sił i możliwości.

 

Życzymy wesołych porządków!

 

Opracowanie:

Biuro Wsparcia Rodziny i Przeciwdziałania Przemocy
w Departamencie Spraw Społecznych i Zdrowia


marzec 2022 rok

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.