Dzień Diagnosty Laboratoryjnego
Dzień Diagnosty Laboratoryjnego obchodzimy 27 maja. Święto to zostało ustanowione, aby podkreślić rolę przedstawicieli tego zawodu w opiece nad pacjentem. Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych ustanawiając ten dzień upamiętniła nim przełomowe odkrycie przez Heinricha J. Matthaei i Marshalla Warrena Nirenberga. W 1961 roku rozwikłali oni tajemnicę kodu genetycznego, co ogromnie wpłynęło na późniejsze dokonania z dziedziny genetyki i biochemii.
W laboratorium pracują diagności laboratoryjni i technicy. Wielu diagnostów posiada specjalizację w zakresie medycznej diagnostyki laboratoryjnej, mikrobiologii, immunologii, rzadziej genetyki. Wprawdzie na ogół nie mają oni bezpośredniego kontaktu z pacjentem, jednak odgrywają istotną rolę w procesie opieki nad pacjentem szpitalnym i ambulatoryjnym. Pracownicy laboratorium odpowiadają za wykonanie badań w próbkach materiału biologicznego dostarczając informacji, które są bardzo istotne w wykrywaniu, rozpoznaniu, leczeniu i monitorowaniu przebiegu chorób.
Pracownicy laboratorium wykonują badania, które mają wpływ na sposób dalszego leczenia pacjenta, kontynuację lub zmianę postępowania w przebiegu leczenia. Dzięki ich pracy udaje się uratować zdrowie wielu pacjentów, wykryć poważne choroby w początkowej jej fazie, co umożliwia ich skuteczne leczenie. Często nazywa się ich cichymi bohaterami, gdyż dostarczają oni bardzo ważne dane lekarzom.
Pandemia pokazała jak ważną i odpowiedzialną rolę pełnią pracownicy laboratoriów oraz że bez zawodu diagnosty laboratoryjnego system nie istnieje.
Z okazji Dnia Diagnosty Laboratoryjnego należą się wszystkim pracownikom diagnostyki laboratoryjnej podziękowania za wykonywanie tak odpowiedzialnej i trudnej pracy oraz za dokładanie wszelkich starań dla poprawy zdrowia pacjentów poprzez dzielenie się swoja obszerną i specjalistyczną wiedzą.