Środowisko

Czosnek niedźwiedzi (fot. Piotr Witkowski)
Czosnek niedźwiedzi (fot. Piotr Witkowski)

Czy czosnek niedźwiedzi już kwitnie?

Jest to częste pytanie od miłośników i obserwatorów przyrody Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Wraz z majem rozpoczął się czas oczekiwania na kwitnienie rzadkiego w tej części Polski gatunku górskiego – czosnku niedźwiedziego Allium ursinum, który na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego licznie występuje w runie lasów grądowych i łęgowych okolic Górzna, a w szczególności w rezerwacie przyrody „Szumny Zdrój”.

 

Szczyt kwitnienia czosnku niedźwiedziego przypada na drugą połowę maja. Dlatego warto zaplanować sobie weekendową wycieczkę do miasteczka Górzno, aby zobaczyć ten gatunek w pełnej krasie. W pobliżu miejsca jego występowania, intensywny charakterystyczny zapach pomoże Wam dokładnie zlokalizować siedlisko tej interesującej rośliny. Warto wiedzieć, że czosnek niedźwiedzi wykorzystywany był od dawna jako roślina jadalna, lecznicza i ozdobna. Ulistnieniem przypomina konwalię majową (uwaga! roślina trująca). W porze kwitnienia wyróżnia się jednak białymi, kulistymi kwiatostanami. Jadalne są wszystkie części rośliny. Do dnia dzisiejszego stanowi on składnik wielu regionalnych potraw. Należy jednak pamiętać, że czosnek niedźwiedzi na mocy Rozporządzenia Ministra Środowiska z dn. 9 października 2014 r. objęty jest ochroną gatunkową i nie wolno pozyskiwać go z terenów naturalnego występowania.

 

Tekst: Ilona Wiśniewska GLPK

Zdjęcia: Ilona Wiśniewska, Piotr Witkowski GLPK

 

Czosnek niedźwiedzi (fot. Ilona Wiśniewska)Czosnek niedźwiedzi (fot. Piotr Witkowski)Konwalia majowa i czosnek niedźwiedzi - różnice (autor Ilona Wiśniewska)