Inwestycje drogowe w powiecie wąbrzeskim
Dobiegł końca remont obwodnicy Wąbrzeźna. W tym roku w tej części województwa realizujemy również wiele innych inwestycji, które poprawiają bezpieczeństwo na drogach. Łączna wartość tych przedsięwzięć wynosi 35 mln zł.
– Nie tylko budujemy nowe obwodnice, ale dbamy o dobry standard istniejącej infrastruktury. Nasza najstarsza wąbrzeska obwodnica pozwala odetchnąć mieszkańcom od hałasu i korków, a kierowcom skraca codzienne podróże. Po 20 latach użytkowania konieczna była jej modernizacja, aby dalej mogła spełniać swoje zadanie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Obwodnica Wąbrzeźna powstała w latach 2005-2006. Inwestycja objęła budowę jezdni, poboczy, skrzyżowań (w tym trzech rond), systemu odwodnienia, oświetlenia ulicznego, przebudowę kolizji z istniejącym uzbrojeniem. Trasa o długości blisko 8 kilometrów w ciągu dróg wojewódzkich nr 534 i 548 pozwoliła całkowicie wyprowadzić tranzyt z centrum miasta. Dodatkowo w 2015 roku na połączeniu obwodnicy z ul. Kętrzyńskiego dobudowane zostało kolejne bezpieczne rondo. Inwestycja pochłonęła ponad 26 mln zł i był możliwa dzięki środkom unijnym.
Zakończona modernizacja zapewni kolejne lata bezpiecznego i komfortowego użytkowania tej ważnej trasy. Prace objęły:
- poprawę parametrów technicznych drogi,
- odtworzenie stanu pierwotnego nawierzchni jezdni (dodatkowo ułożyliśmy między nowymi warstwami wzmacniającą siatkę szklaną)
- remont istniejących skrzyżowań i zjazdów do posesji,
- remont nawierzchni istniejących poboczy (wbudujemy w nie część sfrezowanej starej nawierzchni),
- poprawę elementów odwodnienia poprzez remont przepustów, reprofilację, odtworzenie, oczyszczenie i wyprofilowanie skarp istniejących rowów,
- remont nawierzchni chodników (wykonaliśmy nową podbudowę i przełożyliśmy betonową kostkę),
- odtworzenie oznakowania pionowego i poziomego (grubowarstwowego),
- montaż elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Wyremontowaliśmy też pierścienie przejazdowe na wyspach centralnych trzech rond (Chełmińskiego, Bydgoskiego i Toruńskiego). Zastosowaliśmy tam m.in. 20-centymetrową warstwę ścieralną z betonu zbrojonego, co zminimalizuje ryzyko powstawania uszkodzeń w newralgicznej części ronda. Za prace odpowiadała firma PBD ze Stargardu Gdańskiego, która po odbiorach zobowiązała się do 5-letniej gwarancji. Zadanie o wartości 11,5 mln zł sfinansowane zostało z budżetu województwa.
Bezpieczne przejścia i perony
W tym roku na terenie powiatu wąbrzeskiego realizowane będą kolejne inwestycje poprawiające bezpieczeństwo i komfort użytkowania dróg. Kończą się prace przy doświetlaniu przejść dla pieszych i przystanków autobusowych na:
- drodze wojewódzkiej nr 534 w miejscowościach Jarantowice, Wąbrzeźno i Wałyczu
- drodze wojewódzkiej nr 551 w miejscowościach Węgorzyn, Ryńsk, Nielub i Wąbrzeźno.
Częścią zadania była też budowa nowych peronów oraz chodników. Oprócz dodatkowego doświetlenia zadbaliśmy o elementy ułatwiające orientację osobom niedowidzącym i niewidomym. Zadania są częścią marszałkowskiego programu poprawy bezpieczeństwa pieszych, na który zdobyliśmy dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Nowe jezdnie, pobocza i oznakowanie
Podpisaliśmy też umowy na przebudowę kolejnych odcinków tras wojewódzkich:
- drogi wojewódzkiej nr 551 Dźwierzno-Orzechowo, dł. 5 km, wartość 9,6 mln zł, wykonawca Zakład Drogowo-Budowlany Rogowo,
- drogi wojewódzkiej nr 551 Nielub-Wąbrzeźno, dł. 2 km, wartość 4,2 mln zł, wykonawca Drobud,
- drogi wojewódzkiej nr 554 Orzechowo-Sierakowo, dł. 4 km, wartość 7,5 mln zł, wykonawca Zakład Drogowo-Budowlany Rogowo.
W zakres prac na wszystkich odcinkach wchodzi m.in. ułożenie nowej nawierzchni, odtworzenie poboczy, poprawę odwodnienia przez odtworzenie rowów, nowe oznakowanie pionowe i poziome. Prace będą kończyć się jesienią.
Rekordowe wydatki na drogi
Na wojewódzki program modernizacji dróg wojewódzkich na najbliższe lata trafią 2 miliardy złotych. W ramach Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 (FEdKP 2021-2027), naszego programu regionalnego nowej perspektywy, na inwestycje drogowe, w tym m.in. nasz regionalny program budowy obwodnic, przeznaczamy 136 mln euro. Na część zadań związanych z rozbudową infrastruktury drogowej wykorzystamy też zdobyte dofinansowanie centralne (ok. 170 mln zł na obwodnice i około 450 mln zł na rozbudowę innych dróg).
Zarząd Dróg Wojewódzkich
i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
25 czerwca 2026 r.