Aktualności

„Straszny Dwór”, Opera Nova w Bydgoszczy, fot. Andrzej Makowski
„Straszny Dwór”, Opera Nova w Bydgoszczy, fot. Andrzej Makowski

Weekend z kulturą

Marszałkowskie instytucje kultury zapraszają na liczne koncerty, warsztaty, kiermasze książek i spotkania. Zachęcamy do udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach corocznej Europejskiej Nocy Muzeów. Terminarz i miejsca imprez w naszym regionie.

 

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy zaprasza na koncert „Msza w muzyce”. W repertuarze msza d-moll  „Nelsońska” Josepha Haydn oraz „Missa ex D” Józefa Zeidlera. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej zagra pod przewodnictwem Elżbiety Szczurko. Partie wokalne wykonają wybitni soliści: Joanna Freszel, Ewa Marciniec, Ryszard Minkiewicz, Jarosław Bręk oraz Polski Chór Kameralny. Bilety na piątkowy (13 maja) koncert na stronie bydgoskiej Filharmonii. W sobotę (14 maja) filharmonia oferuje muzyczne spotkania dla najmłodszych – „Od brzuszka do uszka maluszka” i „Akademia WioliMisia”.

 

W ofercie Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu spektakl wędrowny „Mazagan. Miasto” w reżyserii Judyty Berłowskiej. Sztukę można zobaczyć już dziś (12 maja), wystawiana jest codziennie do końca tygodnia. W niedzielę także polsko-ukraińska „Niedziela w teatrze”, czyli pyszne drugie śniadanie i warsztaty artystyczne dla dzieci oraz  „Testament Marii” – spektakl o Ewangelii opowiedzianej z kobiecej perspektywy.

 

Na deskach Opery Nova w Bydgoszczy przez trzy dni (13-15 maja) „Straszny dwór”. Pod kierownictwem muzycznym Piotra Wajraka wystąpią soliści, chór, balet i orkiestra Opery. Utwór w czterech aktach skomponował Stanisław Moniuszko. Bilety na stronie.

 

Od 12 do 14 maja – tyle potrwa kiermasz taniej książki w toruńskiej filii Książnicy Kopernikańskiej przy ulicy Jęczmiennej 23. Na wyprzedaż tytułów wycofanych z bibliotecznego księgozbioru trafią książki popularnonaukowe, encyklopedie i słowniki. Nie zabraknie literatury pięknej, ceny od złotówki. W poniedziałek (16 maja) Książnica zaprasza na nowy cykl „Śródmieście sprzed lat: miejsca i ludzie”. W trakcie trzeciego spotkania Katarzyna Kluczwajd opowie o toruńskich domach towarowych. Szczegółowe informacje na stronie Książnicy.

 

Toruńska Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu zaprasza na dwie nowe wystawy. Ekspozycja „Pozdrowienia ze Śląska” daje możliwość przyjrzenia się rezultatom zajęć plastycznych organizowanych dla dzieci i młodzieży ze Śląska. Swoje rysunki, grafiki i prace malarskie prezentują młodzi autorzy z ponad dwudziestu polskich i czeskich miast oraz miasteczek, między innymi z Wrocławia, Katowic, Wodzisławia Śląskiego, Rybnika, Chorzowa, Rudy Śląskiej, Bolesławca, a także z Ostravy, Opavy czy Jesenika. Wystawę można oglądać od 13 maja do 14 czerwca. W najbliższy weekend w galerii odbędzie się także wernisaż wystawy „Smacznego”. Kolekcja pochodzi ze zbiorów własnych galerii, obejmuje prace tematyczne związane z jedzeniem, żywnością, przygotowywaniem posiłków czy wreszcie biesiadowaniem przy mniej lub bardziej zastawionym stole. Ekspozycja czynna dla zwiedzających przez miesiąc od 13 maja do 14 czerwca.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na spotkanie z Janem Englertem oraz Kamilą Drecką połączone z promocją ich wspólnej książki pt. „Bez oklasków”, będącą zapisem rozmowy reportażystki z aktorem. W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w piątek (13 maja) warsztaty dla dorosłych i seniorów „Jutowe zawijanki”, spotkanie autorskie z Krzysztofem Drozdowskim wokół najnowszej książki pt. „Bydgoszcz. Historia w 100 przedmiotach”. Więcej na stronie Biblioteki.

 

„Tatuaż. Symbol, piętno, piękno” to wystawa prezentująca zjawisko trwałego zdobienia ciała przy użyciu pigmentu, w kontekście historycznym i społecznym. Wernisaż odbędzie się w najbliższą sobotę (14 maja). Ekspozycja bazuje na fotografiach z całego świata, a także filmach, drzeworytach czy narzędziach. Będzie można ją oglądać w Muzeum Etnograficznym w Toruniu do października.

 

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury zaprasza najmłodszych na warsztaty teatralne „Poranne figle. Psoty i żarty”, „Teatralny rozruch” i muzyczne spotkanie dla dorosłych pod nazwą „Dźwiękowe inhalacje”. Szczegółowe informacje o wydarzeniach na stronie WOAK.

 

Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 16 instytucji kultury w województwie kujawsko-pomorskim. Poza wymienionymi powyżej, są to również:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 maja 2022 r.