Aktualności

Miodobranie na dachu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Miodobranie na dachu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Sto kilogramów słodkiego przysmaku

W pasiece znajdującej się na dachu Urzędu Marszałkowskiego w piątek (18 lipca) odbyło się pierwsze w tym roku miodobranie. Od pięciu rodzin pszczelich pozyskamy w tym roku 100 kilogramów wielokwiatowego słodkiego i aromatycznego miodu. W miodobraniu wziął udział marszałek Piotr Całbecki, który prywatnie jest zapalonym pszczelarzem posiadającym także pasiekę.

 

Obecność uli na dachu Urzędu Marszałkowskiego ma wymiar edukacyjny – podkreślił marszałek Piotr Całbecki. – Zwracamy uwagę, że bez pszczół nie będzie życia na ziemi. Poprawimy też bioróżnorodność wskazując jednocześnie, że środowisko miejskie sprzyja tym owadom, a pozyskany miód jest najwyższej jakości.

 

Każdy ul jest domem dla około 30 tysięcy pszczół. Opiekujący się od czterech lat marszałkowską pasieką Tomasz Paul z Gniewkowa przyznał, że tegoroczny sezon nie należał do łatwych. Początek wiosny napawał optymizmem, bo już w połowie kwietnia pszczoły zaczęły zbierać nektar, ale podczas majowych przymrozków miodu w ulach ubyło,. Sezon uratowała sprzyjająca oblotom czerwcowa aura.

 

Miodobranie było okazją do wymiany pszczelej matki w jednym z uli.

 

Z pięciu uli pozyskamy w tym roku 100 kilogramów wielokwiatowego (w większości z nektaru klonowego i lipowego) miodu. Jakość badanego przez właściwe służby słodkiego przysmaku za każdym razem jest oceniana bardzo wysoko. Miód z marszałkowskiej pasieki trafia do słoików i służy jako jeden z bogatej oferty gadżetów.

 

Samorząd województwa konsekwentnie wspiera pszczelarzy, którzy prowadząc pasieki dbają o utrzymanie bioróżnorodności.

 

Zobacz:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

18 lipca 2025 r.