Rówieśnicy Niepodległej

Wręczenie medalu Unitas Durat Helenie Łukaszewskiej, fot. UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat Helenie Łukaszewskiej, fot. UMWKP

Helena Łukaszewska

Przyszła na świat 18 maja 1925 roku w Wyrzysku (powiat pilski) w rodzinie Katarzyny i Jana Stańczyków. Rodzice, prócz pani Heleny, wychowywali jeszcze trójkę dzieci – dwie córki i syna.

 

Pani Helena niechętnie wspomina czas młodości i wojny. Podczas okupacji, jak wiele jej rówieśników, trafiła do pracy w niemieckim gospodarstwie rolnym niedaleko Wyrzyska, a pod koniec wojny została wywieziona w okolice Malborka, aby pracować przy budowie umocnień mających zatrzymać nadciągającą ze wschodu Armię Czerwoną.

 

Pochodzącego z Piwnic pod Toruniem przyszłego męża Bronisława poznała w pracy w kombinacie rolniczym Nieżychowicach niedaleko Chojnic. Małżonkowie zamieszkali w Wituni pod Wyrzyskim, gdzie wychowali syna Jana. Pan Bronisław pracował w Spółdzielni Kółek Rolniczych, a jego żona zajmowała się domem i pracowała dorywczo u miejscowych gospodarzy.

 

Nestorka doczekała dwójki wnucząt i dwójki prawnucząt. Do dziś jej wnuczka Katarzyna Thies pamięta smak babcinych szarych klusek i pomidorówki. – Nie potrafię w swoich potrawach oddać smaki tych potraw, choć wiele razy próbowałam – wyznaje pani Katarzyna.

Jeszcze kilka lat temu pani Helena samodzielnie ćwiczyła na siłowni plenerowej i z zainteresowaniem śledziła skomplikowane losy bohaterów serialu „Moda na sukces”. Choć teraz ma kłopoty ze wzrokiem, lubi spacerować po przydomowym ogrodzie.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

maj 2025 r.