Aktualności

Rozstrzygnięcie konkursu na nazwę pociągu na Hel, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Rozstrzygnięcie konkursu na nazwę pociągu na Hel, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

„Latarnikiem” na Hel

Nazwę „Latarnik” dla powracającego do rozkładu jazdy pociągu na Hel wybrali pasażerowie w konkursie zorganizowanym przez samorząd województwa (który jest organizatorem pasażerskich przewozów kolejowych w regionie) i przewoźnika (spółkę Arriva). Zwycięzcom gratulowała dziś (14 maja) wicemarszałek Aneta Jędrzejewska z przedstawicielami spółki Arriva. Pierwszy kurs pociągu 19 czerwca.

 

– Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. Wybór z dwóch tysięcy propozycji nie był łatwy. Cieszę się, że wygrała nazwa, nawiązująca bezpośrednio do jednej z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Półwyspu Helskiego – tak wybór nazwy dla składu na Hel skomentował marszałek Piotr Całbecki.

 

To będzie bardzo atrakcyjne połączenie! Kurs pociągu został ustalony tak, aby ułatwić przesiadkę podróżnym dojeżdżającym z innych miejscowości regionu – powiedziała na spotkaniu podsumowującym konkurs wicemarszałek Aneta Jędrzejewska.

 

Zwycięską propozycję zgłosiło aż czternaście osób, które w Urzędzie Marszałkowskim odebrały vouchery na przejazd oraz pakiety upominkowe.

 

Zobacz Nazwij pociąg na Hel

 

Podróżni na dworcu Bydgoszcz Główna po raz pierwszy usłyszą komunikat o odjeździe pociągu „Latarnik” 19 czerwca. Podróż potrwa cztery godziny. Pociąg odjedzie o 6:53, a do stację docelowej Hel na Półwyspie Helskim dotrze o 10:48. W drogę powrotną z Helu wyruszy o 17:35, by do Bydgoszczy dotrzeć o 22:14. Skład w Kujawsko-Pomorskiem zatrzyma się jeszcze w Pruszczu Pomorskim i Laskowicach Pomorskich. Pociąg będzie kursować przez całe wakacje.

 

Z początkiem wakacji zostaną wznowione też cieszące się dużym zainteresowaniem, bezpośrednie połączenia kolejowe do Kołobrzegu. Sezonowy weekendowy pociąg „Rybitwa” wróci na tory 28 czerwca. Tę ofertę uzupełni nowy bezpośredni pociąg do Kołobrzegu, który będzie kursować w dni powszednie od 16 czerwca do końca roku.

 

Zobacz:

 

Przy współpracy z samorządami województw zachodniopomorskiego i wielkopolskiego ze stacji Bydgoszcz Główna do stacji Szczecin Główny codziennie kursuje pociąg „Barnim”, który umożliwia pasażerom bezpośredni dojazd do stolicy województwa zachodniopomorskiego i na Zachodnie Wybrzeże.

 

Zobacz:

 

W 2025 roku dopłaty Urzędu Marszałkowskiego do regionalnych przewozów pasażerskich wyniosą 237 milionów złotych. W tej kwocie są koszty rekompensat dla Arrivy i Polregio oraz koszty dostępu do infrastruktury kolejowej i opłaty dworcowe – 31,3 milionów zł. Siedemdziesiąt pięć procent pociągów realizujących pasażerskie połączenia regionalne należy do samorządu województwa.

 

Flota marszałkowskich pojazdów kolejowych systematycznie się rozrasta. Wkrótce na tory wyjedzie kolejnych siedem nowoczesnych składów zamówionych w bydgoskiej Pesie.

 

Zobacz: Nasz nowoczesny tabor kolejowy

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

14 maja 2025 roku