
Maria Grajkowska
Maria Grajkowska (z domu Springer) urodziła się 12 marca 1925 roku w miejscowości Gąsawa (powiat żniński). Lubi lekką beletrystykę oraz rozwiązywać krzyżówki. Jeszcze kilka lat temu zajmowała się szyciem i haftowaniem. Jak wspomina jej córka Teresa: – Mama miała mnóstwo obowiązków, ale zawsze zależało jej na tym, żebyśmy dobrze się uczyły. Bardzo się starała, by niczego nam nie brakowało. Świetnie szyła, dzięki jej umiejętnościom krawieckim zawsze byłyśmy ładnie ubrane, podobnie jak jej wnuczki.
Maria pochodzi z dużej rodziny. Jej ojciec był cieślą, a mama zajmowała się domem. Miała troje braci i trzy siostry. Wychowywała się w Gąsawie, gdzie ukończyła szkołę. Jako dziecko lubiła spędzać czas z braćmi i kuzynkami, często wspólnie „psocili”, podczas gdy starsze siostry dbały o dom i porządek.
W czasie II wojny światowej Maria pracowała przymusowo w Budzisławiu (powiat żniński), niedaleko Gąsawy. Zajmowała się sprzątaniem w domu miejscowych Niemców i latem wypasała gęsi. Nie wspomina tego okresu jako szczególnie trudnego – podsumowuje ten czas słowami – „było co jeść”.
Maria jest manualnie uzdolniona, już w wieku 13 lat uszyła swoje pierwsze ubranie – płaszczyk. Śpiewała także w chórze kościelnym. W 1948 roku stanęła ze Stanisławem Grajkowskim na ślubnym kobiercu. Po ślubie zamieszkali w Gąsawie. Jej mąż pracował w zakładach melioracji w Bydgoszczy. Maria również związała swoją zawodową drogę z tą branżą, podejmując pracę w Żninie. Z czasem jednak oddała się swojej największej pasji – krawiectwu, które stało się nie tylko sposobem na zarobek, ale i źródłem satysfakcji.
Maria i Stanisław doczekali się dwóch córek, czworga wnuków (jednego wnuka i trzech wnuczek) oraz dwójki prawnuków. Do dziś wnuczki chętnie odwiedzają babcię, pielęgnując rodzinne więzi. Choć wiek przynosi coraz mniej sił, Pani Maria wciąż pozostaje aktywna i ciekawa świata, znajdując radość w książkach i łamigłówkach.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
marzec 2025 r.