Rówieśnicy Niepodległej

Aniela Kruszczyńska, fot. UMWKP
Aniela Kruszczyńska, fot. UMWKP

Aniela Kruszczyńska

Urodzona 31 grudnia 1924 roku w Truskolasach nieopodal Częstochowy, do dziś pozostaje symbolem siły i optymizmu. Choć w dokumentach jako oficjalna data urodzenia widnieje 26 stycznia 1925 roku – dzień chrztu, dla najbliższych nie ulega wątpliwości, że jej niezwykłe życie rozpoczęło się w ostatnich godzinach starego roku.

 

Już w młodości przyszło jej mierzyć się z trudnościami. W czasie II wojny światowej, przez dwa lata ukrywała się z rodziną w lesie, a następnie została wywieziona na roboty przymusowe do Niemiec. Pracowała w fabryce pod Wrocławiem, a później w gospodarstwie w okolicach Drezna, gdzie doczekała wyzwolenia w maju 1945 roku. Warunki były trudne – praca odbywała się na trzy zmiany, ale jak sama wspomina, nie była aż tak wyczerpująca. Jednym z dramatycznych momentów jej życia był poważny wypadek w 1944 roku – podczas podróży do domu wypadła z pociągu, odnosząc ciężkie obrażenia. Cudem uratowana przez pracowników kolei, po trzech dniach odzyskała przytomność i po długiej rekonwalescencji wróciła do pracy.

 

Po wojnie ułożyła życie w Polsce. Wyszła za mąż w 1947 roku i zamieszkała w Inowrocławiu, wychowując czworo dzieci. Przez wiele lat pracowała w zakładach drobiarskich oraz w handlu. Doczekała się siedmiorga wnuków i siedmiorga prawnuków, a jej imię nosi jedna z prawnuczek.

 

Mimo upływu lat Pani Aniela nie straciła pogody ducha. W wieku 98 lat przeszła udar, jednak dzięki rehabilitacji nadal pozostaje samodzielna. Choć ma problemy ze wzrokiem, wciąż interesuje się literaturą i ceni kontakt z bliskimi. Jest bardzo optymistycznie nastawiona do życia, a poczuciem humoru, zaraża wszystkich wokół, udowadniając, że uśmiech to najlepsze lekarstwo na każdą trudność.

 

„Pomysły same przychodzą do głowy, jak się musi. Życie nie może być nudne – trzeba się spotykać, śmiać i jakoś sobie radzić.” – mówi jubilatka, dla której spotkania z rodziną i wspomnienia z przeszłości pozostają największym skarbem.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

styczeń 2025 r.