Obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
Po ubiegłotygodniowych bydgoskich obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego dziś (5 stycznia) w Inowrocławiu odbyły się uroczystości regionalne z udziałem członka zarządu województwa Dariusza Kurzawy.
Uroczystości w Inowrocławiu rozpoczęła ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem Powstańca Wielkopolskiego, po której miały miejsce pokazy grup rekonstrukcyjnych i połączona z koncertem orkiestry wojskowej gala w teatrze miejskim. Wydarzenia poprzedziła msza w intencji ojczyzny w inowrocławskiej bazylice.
– Oddając cześć bohaterskim Wielkopolanom podkreślamy, że my na Kujawach i Pomorzu traktujemy Powstanie Wielkopolskie jako część naszej wspólnej polskiej drogi ku wolności – podkreśla wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, który reprezentował samorząd województwa podczas ubiegłotygodniowych (27 listopada) obchodów w Bydgoszczy, które odbyły się w kościele garnizonowym oraz pod pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego.
– Mamy obowiązek pamiętać, że istnieje coś takiego jak etos służby Polsce! Oby nie zabrakło nam w tej służbie cierpliwości i pokory, obyśmy potrafili jednoczyć się zarówno w obliczu zagrożenia, jak i wtedy, gdy trzeba wspólnie wznosić gmach powodzenia naszej ojczyzny. Dziś budujemy go na fundamentach, które zostawili nam nasi poprzednicy – podkreślił w swoim wystąpieniu w Bydgoszczy wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Po odzyskaniu niepodległości przez nasz kraj w listopadzie 1918 ziemie zaboru pruskiego nadal pozostawały w granicach Niemiec. Przyjazd do Poznania wybitnego pianisty i przyszłego premiera Ignacego Jana Paderewskiego stał się dla mieszkańców stolicy Wielkopolski impulsem do zademonstrowania polskości. W odpowiedzi na niemieckie prowokacje i kontrmanifestację 27 grudnia 1918 w mieście doszło do starć ulicznych, które w kilka dni objęły niemal całą dawną Prowincję Poznańską. Od początku zacięte walki toczyły się również na Pałukach, zachodnich Kujawach i Krajnie, nie przerwał ich zawarty w lutym 1919 rozejm w Trewirze. Dopiero traktat wersalski z czerwca 1919 przyznał Polsce większość wielkopolskiej części dawnego zaboru pruskiego.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
5 stycznia 2025 r.