Rówieśnicy Niepodległej

Franciszka Pawłowska fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Franciszka Pawłowska fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Franciszka Pawłowska

W dniu setnych urodzin cieszy się z obecności bliskich jej osób. W wolnych chwilach ogląda programy telewizyjne o tematyce religijnej. Chętnie sięga pamięcią do czasów swej młodości, by opowiedzieć o nich swoim wnukom.

 

Nestorka urodziła się 23 października 1923 roku w Wielkich Radowiskach (powiat wąbrzeski). Tam spędziła dzieciństwo i młodość. Była jedną z czwórki dzieci Moniki i Macieja Sakowskich, którzy prowadzili gospodarstwo rolne. Okres drugiej wojny światowej rodzina spędziła w Wielkich Radowiskach. Jedynie brat Władysław został wywieziony do obozu w Prusach Wschodnich.

 

Po wojnie pani Franciszka wyszła za mąż za Wacława Pawłowskiego. Mieli trójkę dzieci. Dwie córki – Barbarę i Marię – oraz syna Stanisława. Nestorka zajmowała się domem i wychowaniem dzieci. Razem z mężem, który był również szewcem, prowadzili małe dwuhektarowe gospodarstwo rolne.

 

Pani Franciszka znajduje się obecnie pod opieką rodziny. Doczekała 5 wnucząt, 14 prawnucząt i 4 praprawnucząt. Będąc skarbnicą wiedzy historycznej lubi im opowiadać o dawnych czasach.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Listopad 2024 r.