Aktualności

Ceremonia podpisania umów FEdKP oraz umowy z operatorem pożyczek dla przedsiębiorców, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Ceremonia podpisania umów FEdKP oraz umowy z operatorem pożyczek dla przedsiębiorców, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

FEdKP: 330 mln w grze

Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju (KPFR, Fundusz Rozwoju) przekazuje pierwsze w tej perspektywie finansowej środki – 50 mln złotych – na wsparcie pożyczkowe dla małych i średnich przedsiębiorstw. Umowa z Kujawsko-Pomorskim Funduszem Pożyczkowym (KPFP, Funduszem Pożyczkowym) została podpisana w czwartek (7 listopada) w obecności marszałka Piotra Całbeckiego. Podczas tej samej uroczystości gospodarz województwa przekazał beneficjentom naszego programu regionalnego umowy o dofinansowanie projektów łącznej wartości 280 mln złotych.

 

– Gospodarka jest priorytetem. Cieszę się, że jest duże zapotrzebowanie na nasze pożyczki rozwojowe dla przedsiębiorstw. To świadczy oczywiście o tym, że nasza oferta jest atrakcyjna, ale z drugiej strony świadczy to o aktywności naszych przedsiębiorców, którzy inwestują, rozwijają się, mają pomysły biznesowe. To jest bardzo budujące – podkreślił w rozmowie z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki. W spotkaniu z przedstawicielami beneficjentów uczestniczyli również wicemarszałek województwa Aneta Jędrzejewska i członek zarządu województwa Dariusz Kurzawa oraz radni województwa Sławomir Kopyść i Przemysław Ziemecki.

 

Fundusz Rozwoju, który jest spółką samorządu województwa, jako regionalna instytucja finansowa dysponuje pulą 900 mln złotych z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza (FEdKP), naszego programu regionalnego 2021-2027, z przeznaczeniem na nisko oprocentowane i częściowo umarzane pożyczki. Celem jest wspieranie inwestycji rozwojowych niewielkich przedsiębiorstw, przedsięwzięć w dziedzinie modernizacji energetycznej, energetyki opartej na odnawialnych źródłach oraz transformacji w kierunku gospodarki w obiegu zamkniętym. Fundusz Pożyczkowy, także instytucja marszałkowska, jest pierwszym w tej perspektywie finansowej wybranym przez FEdKP pośrednikiem, który będzie oferował pożyczki małym i średnim przedsiębiorcom.

 

Pożyczki (2-5 mln złotych, spłata do 7 lat) są dedykowane przede wszystkim start-upom, firmom planującym wdrożyć innowacyjne rozwiązania (w tym nowoczesne modele biznesowe), przeprowadzić cyfryzację, przeprowadzić automatyzację lub uruchomić/zwiększyć eksport. Oprocentowanie 2-3 proc. rocznie. Pozostałe podmioty biznesowe mogą liczyć na pożyczkę z oprocentowaniem 6,68-9,68 proc. w skali roku.

 

 

Wśród 62 przekazanych dziś beneficjentom umów FEdKP są m.in. umowy dotyczące wsparcia zakupu sprzętu i wozów bojowych dla ochotniczych straży pożarnych w całym regionie, utworzenia regionalnego akceleratora biznesu przez Izbę Przemysłowo-Handlową w Toruniu, budowy przedszkola w Rogóźnie w powiecie grudziądzkim, utworzenia kilkunastu dziennych domów dziennego pobytu dla osób niesamodzielnych (w tym niesamodzielnych osób starszych), utworzenia i funkcjonowania lokalnych centrów usług społecznych oraz ochrony owadów zapylających.

 

Lista beneficjentów

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 listopada 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 8 listopada 2024 r.