O problemach alkoholowych z przedstawicielami gmin
18 października br. w Toruniu odbyła się narada przedstawicieli gmin odpowiedzialnych za realizację gminnych programów profilaktyki i rozwiazywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii z regionu. Naradę uroczyście otworzył Marek Wojtkowski członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Spotkanie zgromadziło 89 uczestników w tym: 75 pełnomocników/koordynatorów ds. uzależnień i członków gminnych komisji rozwiazywania problemów alkoholowych (z 43 gmin) oraz 14 przedstawicieli organizacji pozarządowych. Wśród gości był również Tomasz Kamiński pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego ds. Uzależnień, HIV i AIDS.
O problemach alkoholowych z uczestnikami narady rozmawiali Krzysztof Brzózka – dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w latach 2006-2019 oraz Jadwiga Fudała – specjalista psychoterapii uzależnień, terapeuta motywujący, kierownik Działu Lecznictwa Odwykowego i Programów Medycznych w Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w latach 2005-2020. Program „Gra w dobre zachowania”, stanowiący innowacyjne narzędzie w edukacji społecznej i profilaktyce, zaprezentowała Anna Kwatera- doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, adiunkt w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej (UKEN) w Krakowie.
Narada posłużyła również jako platforma do zaprezentowania swoich działań profilaktycznych pięciu organizacjom: Toruńskiemu Stowarzyszeniu „Powrót z U”, Kujawskiemu Stowarzyszeniu „Wiślak Włocławek”, Stowarzyszeniu Gildia Superbohaterów, Specjalistycznej Pomocy Rodzinom „Nadzieja” oraz Stowarzyszeniu Dzieciom i Młodzieży WĘDKA im. każdego Człowieka. Spotkanie stanowiło okazję do wymiany doświadczeń międzysektorowo oraz do podjęcia wspólnych inicjatyw na rzecz kontynuowania dialogu na temat przeciwdziałania problemom uzależnień.
Narada była ważnym krokiem w kierunku budowania silniejszej i bardziej świadomej społeczności, zdolnej do efektywnego reagowania na wyzwania związane z uzależnieniami i innymi problemami społecznymi – bo od jakości i solidności pracy członków GKRPA zależy w dużej mierze ograniczenie negatywnych skutków spożywania substancji psychoaktywnych.
Opracowanie:
Biuro Wsparcia Rodziny, Przeciwdziałania Przemocy i Uzależnieniom
w Departamencie Spraw Społecznych i Zdrowia
Październik 2024 rok