Aktualności

Pracujący na południu kraju wodniacy kujawsko-pomorskiego WOPR-u, fot. Kujawsko-Pomorskie WOPR
Pracujący na południu kraju wodniacy kujawsko-pomorskiego WOPR-u, fot. Kujawsko-Pomorskie WOPR

Powódź. Każda para rąk do pracy jest na wagę złota

Na południu kraju obowiązuje stan klęski żywiołowej. W miejscowościach, w których poziom wody opada rozpoczęły się prace porządkowe. Wśród najpotrzebniejszych rzeczy, o które apelują lokalne samorządu, jest obecnie sprzęt do sprzątania – od łopat, młotów i taczek po osuszacze, myjki ciśnieniowe i pompy. Trwa zbiórka pieniędzy, które trafią m.in. na zakupy niezbędnych narzędzi. Numer specjalnego subkonta bankowego: 16 1020 5011 0000 9502 0319 0386 z dopiskiem „Pomoc dla powodzian”

 

Mieszkańcy regionu, którzy chcieliby wesprzeć pracujących na miejscu w usuwaniu skutków powodzi i pomóc przy odbudowie budynków i infrastruktury mogą zgłaszać swoją gotowość na adres pomocpowodzianom@kujawsko-pomorskie.pl.

 

– Sytuacja na południu kraju jest dynamiczna. Zależy nam na tym, aby nasza pomoc odpowiadała realnym potrzebom, dlatego pozostajemy w kontakcie z władzami dotkniętych klęską gmin. Priorytetem jest teraz usunięcie wody, szlamu i mułu z budynków i ulic, a do tego niezbędne są ręce do pracy i odpowiedni sprzęt – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Czekamy na zgłoszenia:

 

  • przedsiębiorstw i firm, które chcą przekazać np. materiały budowlane, środki czystości, artykuły higieniczne, a także firm transportowych, które chcą pomóc w dostarczeniu darów do potrzebujących,

 

  • pracujących w branży budowlanej, szczególnie murarzy, stolarzy, monterów i elektryków, a także przedstawicieli innych zawodów, którzy oferują swoje wsparcie przy odbudowie zniszczonych budynków,

 

  • mieszkańców, którzy mają możliwość wyjazdu na południe kraju i chcieliby pomóc przy dystrybucji niezbędnych artykułów, sprzątaniu skutków powodzi oraz wesprzeć lokalne służby i ewakuowanych mieszkańców.

 

W obu przypadkach prosimy o podanie zakresu oferowanej pomocy oraz danych kontaktowych.

 

Marszałkowskie samorządowe Stowarzyszenie Salutaris uruchomiło w imieniu samorządu województwa zbiórkę pieniędzy, na które mogą przelewać środki finansowe zarówno osoby fizyczne, jak i firmy, przedsiębiorstwa oraz samorządy lokalne. Na koncie jest już ponad 27 tysięcy złotych, kolejne pieniądze zapowiedzieli członkowie Salutaris.

 

Numer specjalnego subkonta bankowego: 16 1020 5011 0000 9502 0319 0386

z dopiskiem „Pomoc dla powodzian”

 

Na miejscu pracują także nasi wodniacy z WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz oddziałów toruńskiego, nadgoplańskiego, włocławskiego, wdeckiego, bydgoskiego, lipnowskiego i pałuckiego. Obecnie wspierają służby we Wrocławiu, wcześniej pomagali w Nysie, Lewinie Brzeskim i Skorogoszczu.

 

Trwa także zbiórka pomocy rzeczowej. Kolejne transporty darów docierają do potrzebujących. Zobacz Realna pomoc dla powodzian

 

Bardzo wielu poszkodowanych to rolnicy, którzy stracili nie tylko swoje domy, ale także warsztat pracy i źródło dochodu – zaznaczał podczas poniedziałkowego briefingu marszałek Piotr Całbecki. Niebawem ruszy także wsparcie dla nich. Współpracujemy z kujawsko-pomorską izbą rolniczą, która będzie koordynować dostarczanie m.in. paszy dla zwierząt do konkretnych gospodarstw dotkniętych powodzią.

 

Więcej informacji o wsparciu samorządu województwa zaprezentował marszałek Piotr Całbecki podczas briefingu z dziennikarzami. Czytaj Kujawsko-Pomorskie solidarne z powodzianami

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

19 września 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 23 września 2024 r.