Aktualności

Światowy Dzień Sybiraka, uroczystości w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Światowy Dzień Sybiraka, uroczystości w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Pamiętamy o zesłanych na „nieludzką ziemię”

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w piątkowych (20 września) toruńskich uroczystościach Światowego Dnia Sybiraka, które odbyły się w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Zesłańców Sybiru. Współgospodarzami wydarzenia byli prezydent miasta Paweł Gulewski i prezes lokalnego oddziału Związku Sybiraków Jan Myrcha.

 

– „(…) Wtłoczeni w wagony przez wiele tygodni, / jechali w głąb Rosji zziębnięci i głodni./ Metą była tajga bezkresna i sroga (…)”. Musimy wiedzieć i pamiętać, musimy też umieć wyciągać z doświadczeń historycznych narodu nauki dla naszego dziś i na przyszłość – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

W programie obchodów w Toruniu znalazły się także poranny V Bieg Zesłańca na Barbarce i uroczysta msza w kościele Chrystusa Króla.

 

W miniony wtorek (17 września) uroczystości Dnia Sybiraka odbyły się także w Bydgoszczy i Inowrocławiu, gdzie samorząd województwa reprezentowali wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska. – Niech wspomnienie losów naszych rodaków, którym przyszło (…) zmagać się z utratą ojczyzny, będzie dla nas okazją do refleksji o tym, jak wielkim przywilejem jest życie w wolnej Polsce (…). Mam nadzieję, że  świadectwo o tamtym tragicznym czasie będzie dla nas źródłem siły – ale i przestrogą (…) [w sytuacji], gdy wojna znów czai się za horyzontem – podkreślił w swoim wystąpieniu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Ustanowiony dla upamiętnienia ponad miliona polskich obywateli, zesłanych przez okupantów do obozów niewolniczej pracy na rosyjskiej Syberii, Światowy Dzień Sybiraka obchodzimy w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku. Historycy szacują, że po wkroczeniu wojsk ZSRR na wschodnie tereny II Rzeczypospolitej na Syberię (ros. Sibir’ ) wywieziono w ramach represji ponad milion Polaków. Wielu nie przetrwało transportu w nieludzkich warunkach, wielu nigdy nie wróciło z zesłania.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

20 września 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 23 września 2024 r.